pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Zimné pneumatiky: Kedy prezuť a čo ak máte zlé pneumatiky pri škodovej udalosti?

18.11.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Chladné dni sú už tu a pre vodičov to je jasný signál, že ich čaká výmena letných pneumatík za zimné. Túto povinnú jazdu si odporúčajú odbiť aj poisťovne, pretože škodová udalosť na vozidle s nesprávnymi pneumatikami môže majiteľa vozidla stáť poistné plnenie. Pripomeňme si, čo hovorí o povinnosti prezuť gumy legislatíva, prečo je dôležité výmenu nezanedbať a čo hrozí v prípade, že tak neurobíte.

Pneumatika na aute

Dokedy je potrebné prezuť vozidlo

Jedna vec je zdravý sedliacky rozum, pretože primárne meníme pneumatiky kvôli bezpečnosti. Druhá vec je zákon, ktorý nariaďuje povinnosť výmeny letných pneumatík za zimné. Podľa neho v období od 15. novembra do 31. marca musí mať vozidlo zimné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.

V praxi sa však často ochladí na mrazivé hodnoty aj skôr než v novembri, preto by mal majiteľ predvídať vývoj počasia a vymeniť si pneumatiky skôr. Vo všeobecnosti sa zimné pneumatiky odporúčajú v chladnom počasí pod 10°C. Letné pneumatiky majú totiž menší dezén a horšie jazdné vlastnosti, obsahujú tvrdšiu zmes, ktorá je citlivá na nízke teploty, vozidlo vďaka tomu na klzkom povrchu stráca trakciu. Rapídne sa tak zvyšuje riziko šmyku a predlžuje brzdná dráha vozidla. Zimné pneumatiky majú členitejší a hlbší dezén prispôsobený vrtochom počasia.

Neriskujte. Hrozia nielen pokuty, ale aj krátenie poistného plnenia pri nehode

Pri jazde s letnými pneumatikami vám v prípade, že vás odstaví policajná hliadka, hrozí pokuta niekoľko desiatok eur. Omnoho väčšie riziko je však samotné nebezpečenstvo, ktoré používanie letných pneumatík v zime prináša. Samotná nehoda následkom šmyku alebo nedobrzdenia môže mať veľmi nepríjemné následky pre vás aj pre ďalších účastníkov premávky. Aj po malej autonehode, pri ktorej sa nik nezraní, môžu nastať komplikácie. Povinné zmluvné poistenie by malo kryť vzniknutú škodu, má to však svoje pravidlá.

Poisťovňa vám totiž nemusí vôbec priznať poistné plnenie, alebo ho môže výrazne krátiť. Majiteľ je podľa podmienok poistných zmlúv povinný udržiavať vozidlo v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave. Klienti majú nárok na poistné plnenie aj z havarijného poistenia, ale poisťovne im ho môžu z dôvodu zlého technického stavu vozidla znížiť. V prípade, že ste spôsobili škodu niekomu inému, poisťovňa môže od vás požadovať úhradu nákladov z PZP. Podľa čoho o tom poisťovne rozhodujú približuje odborník Vladimír Cvik: „Poisťovne klientom vo všeobecnosti neukladajú povinnosť mať prezuté zimné pneumatiky, ale podľa poistných podmienok je poistený povinný dbať, aby poistná udalosť nenastala, najmä nesmie porušovať povinnosti smerujúce k odvráteniu alebo zmenšeniu nebezpečenstva. Vodiči by sa v otázke prezúvania gúm mali orientovať podľa zákona o cestnej premávke. Tiež by mali pravidelne kontrolovať ich stav a opotrebenie. Ak polícia alebo znalecký posudok potvrdí, že príčinou nehody boli nesprávne zvolené pneumatiky, poisťovňa môže pristúpiť ku kráteniu alebo odmietnutiu poistného plnenia.“

Zanedbanie výmeny pneumatík včas je teda rovnaký problém, ako keby ste používali ojazdené pneumatiky so zodratým dezénom. Dajte si teda záležať na rezervácii termínu u svojho servisného technika v dostatočnom predstihu, kým ešte nezačali nepríjemné dažde so snehom.


Kto porovnáva, ten ušetrí. Presvedčte sa o tom aj vy a vyskúšajte našu online kalkulačku PZP a havarijného poistenia. Ľahko a rýchlo si takto dojednáte poistenie auta za tú najlepšiu cenu.