Ako ušetriť na výdavkoch? 8 významných tipov, ktoré naozaj fungujú
03.01.2022 | Autor: Katarína Zelinková
Nielen pandémia, ale aj neustále stúpajúca inflácia zasahujú finančnú stránku slovenských domácností. Nie je to však len súčasným obdobím, budovanie finančnej gramotnosti a prehľadu o tom, na čo, kedy a prečo míňame ťažko zarobené peniaze, by mala byť celoživotná samozrejmosť.
Žiaľ, v našom školskom systéme takáto výuka chýba, preto sme sa vám pokúsili zhrnúť rady, ako znížiť výdavky na život. Všetky rady sú vzájomne prepojené, začneme teda od úplných základov.
Asi poznáte ten pocit na konci mesiaca, keď si pozriete zostatok na účte a nasleduje myšlienka: „Kam sa tie peniaze podeli?“ Nuž a to je prvý znak toho, že musíte zmeniť návyky a naučiť sa financie optimalizovať. Ako na to?
Najdôležitejšie je spraviť si osobný audit
Začnime celkovou analýzou výdavkov, ktorých sa nemôžete a zrejme ani nechcete zbaviť. Koľko dávate na nájom za bývanie? Koľko za hypotéku, energie? Koľko platíte za zdravotné, sociálne alebo iné poistenie? Koľko približne vás stojí jedlo? Koľko musíte dávať deťom za pomôcky, stravu či krúžky?
Urobte si súčet jednotlivých položiek a zároveň si k nim poznačte, či ide o položky, ktoré sa znížiť nedajú alebo naopak, patria medzi tie, s ktorými by sa dalo čosi robiť. Napríklad s jedlom a poistením sa ušetriť dá, k tomu sa dostaneme v ďalších bodoch.
Držte sa pravidiel pomeru výdaja a príjmov
Je to presne naopak ako pri chudnutí. Ak zhadzujete nadbytočné kilá, musíte mať energetický príjem nižší než výdaj. Pri hospodárení s výdavkami musíte mať výdaje nižšie než príjem. Jednoduché! Ale v praxi už s tým mnohí majú problém.
Ak sú vaše výdavky pravidelne vyššie než váš príjem, je čas radikálne škrtať. Pozrite sa na to podrobnejšie a zapisujte si všetky maličkosti do diára alebo do mobilnej aplikácie. Až tu uvidíte presne, za čo míňate a budete mať šancu sa nad tým zamyslieť.
Vsaďte na minimalizmus v bežnom živote
Zamyslite sa. Skutočne potrebujete všetky veci, ktoré si bezhlavo nakupujete? Značkové veci, neustále nové hry pre dieťa, kopiace sa šatstvo v skriniach, prachom zapadnuté nepoužité predmety kupované po náročnom dni v práci na vylepšenie nálady? Na toto všetko sa pozrite triezvymi očami. Naozaj vám zlepší náladu len kúpa tej novej kabelky či topánok, ktoré si obujete raz v živote?
Dnes už je veľmi „in“ minimalizmus, nielen čo sa týka interiérového zariadenia, ale aj celkového života. A keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Chce to pevnú vôľu, ale ak sa na tento štýl života nastavíte, nielenže ušetríte, ale vysoko pravdepodobne budete aj spokojnejší. Vyberte si veci na oblečenie, ktoré vám vydržia, nie tie, ktoré majú značku módneho domu. Kupujte len veci, pri ktorých ste si istí, že ich využijete. Ani vaše dieťa nepotrebuje každý mesiac nové a nové hračky. Uvidíte, o koľko vám zrazu klesnú výdavky, vyčistí sa domácnosť a spolu s tým sa dostaví aj pokoj v duši.
Skontrolujte si, koľko platíte za poistenie a či sa vám oplatí
Poistenie domu, zariadenia či napríklad aj havarijné poistenie sú nevyhnutné investície, ktoré oceníte v momente, keď sa stane neočakávaná udalosť. Konkurencia na trhu je však veľká a poisťovne často menia ponuku produktov. Ako sa dá ušetriť voľbou správneho poistenia odpovedá Vladimír Cvik z Netfinancie.sk: „V súčasnosti je na Slovensku ponuka poistných produktov pre auto či bývanie veľmi široká. Obrovskou pomocou pri správnom výbere, a to nielen z hľadiska ceny, ale aj všetkých ostatných podmienok poistenia, sú internetové porovnávače. Okrem presného porovnania cenovo najvýhodnejších produktov poskytujú aj komplexný informačný servis a tak dávajú klientom možnosť vybrať si nielen „lacné“, ale aj kvalitné a to najvhodnejšie poistenie na jednom mieste. Práve takéto porovnávače, ktoré šetria peniaze a čas, nájdete aj u nás“.
Ak sa chcete jednoducho zorientovať v cenách za poistenie domu či bytu, na našej stránke je k dispozícii na poistenie domu kalkulačka, s pomocou ktorej nájdete ideálny produkt pre vás. Nemusíte ani chodiť na pobočku, dnes sa dá spraviť poistenie bytu online.
To isté platí v prípade úrazového poistenia. Odporúčame si pravidelne kontrolovať podmienky svojej zmluvy a venovať čas porovnaniu s inými možnosťami. V prípade, že vykonávate rizikovú prácu, určite zvážte pripoistenie pre prípad úrazov v práci, prípadne si špeciálne poistite rizikovú časť svojho tela. O tom, ako si vybrať najvýhodnejšie životné poistenie, ste sa už mohli dozvedieť na našej stránke.
Začnite konečne nakupovať potraviny rozumne
Nie, nie je to tip pre dôchodcov. Od našich starých mám a otcov sa máme v tomto smere čo učiť. Akonáhle začnete rozumnejšie nakupovať a spotrebovávať potraviny, poteší sa vaša chladnička, peňaženka aj táto planéta. Tu odporúčame nasadiť si naozaj tvrdý režim: v prvom rade si urobte týždenný zoznam jedál, ktoré chcete variť. Do potravín choďte sýti, s dôsledným nákupným zoznamom, nebudete tak nakupovať to, čo skutočne nepotrebujete. Potraviny správne skladujte, usporiadajte si ich v policiach podľa dátumu spotreby, ktorý neustále kontrolujte. Využívajte dostupné zľavy v hypermarketoch. Nie, skutočne nemusíte nakupovať najnižšiu kvalitu potravín. Ide len o to, kupovať toľko, koľko skutočne spotrebujete a zbytočne nevyhadzovať pokazené potraviny.
Zriaďte si bezplatný účet v banke
Na bankových poplatkoch dnes môžete minúť presne nula eur mesačne. Stačí si zriadiť účet v online banke s vedením zdarma, pričom dodržíte pár základných podmienok. Buďte vždy pripravení na to, že banka sadzobník zmení, no opäť platí, že trh je široký a ponuka skutočne bohatá.
Pôžička? Dobre, ale len v nevyhnutných prípadoch
Ak vo vašich osobných príjmoch už nie je priestor na každomesačné splácanie pôžičky s úrokmi, zrejme nemá zmysel o tom ani uvažovať. To najhoršie je dostať sa do nekonečného kolotoča splátok a nebodaj exekúcií. Preto túto radu berte skutočne vážne: ak si chcete požičiavať, musíte mať priestor na splácanie a zároveň vám radíme dobre si prečítať podmienky pôžičky. Najmä u nebankoviek by ste sa mohli stretnúť s úžerníckymi požiadavkami. Ak máte nevýhodnú pôžičku, je vhodné uvažovať o refinancovaní za lepšiu.
Máte čosi navyše? Investujte
Zarábať môžete aj pasívne pomocou vkladania peňazí do výnosných fondov a ich zhodnocovania. Možností je neúrekom, investičné fondy, kryptomeny, stále je tu aj možnosť uzavrieť investičné životné poistenie. Ak sa v téme nevyznáte, nie je na škodu obrátiť sa na skúseného finančného poradcu, ktorý vám môže odporučiť správny produkt pre vás.
K tejto oblasti sa vyjadril Vladimír Cvik z Netfinancie.sk: „Základom každého správneho sprostredkovania finančného produktu je analýza klienta, jeho možností a požiadaviek a sformulovanie cieľov. Na základe toho vám poradca dokáže navrhnúť ideálne riešenie a doporučiť vhodné produkty. Výberom a uzatvorením daného produktu sa však jeho práca nekončí, v prípade akýchkoľvek otázok či problémov máte právo sa na neho obrátiť. Poskytuje vám teda svoje služby aj naďalej v rámci poradenstva a servisu. Ak sa obávate, že takto získaná finančná služba bude zbytočne predražená, nemusíte. Odmena pre poradcu je vyplácaná zo strany finančnej inštitúcie a nenavyšuje cenu klientovi.“
Nemusíte šetriť mesačne veľké peniaze. Niekedy aj malý vklad dokáže z dlhodobého hľadiska urobiť veľké zmeny.
Ako vidíte, samotné šetrenie nemusí byť vôbec ťažké, je však spojené s pevnou vôľou a ochotou od základov zmeniť svoje zvyky. Skúsite to aj vy? Odmenou vám bude oveľa väčší poriadok vo financiách, ale i v hlave a neporovnateľne väčšia spokojnosť.
Ušetrite na poistnom. Využite naše online kalkulačky a porovnajte si ponuky všetkých poisťovní na jednom mieste.