Zamestnanosť na Slovensku: Aktuálne trendy a výzvy na pracovnom trhu
17.12.2024 | Autor: Netfinancie.sk
Šéf rezortu práce vystúpil v novembri s pozitívnymi správami. Na tlačovej konferencii informoval o historicky najnižšej nezamestnanosti od roku 1993. V októbri 2024 bola nezamestnanosť na úrovni 5,88 %, čo predstavuje 163 841 uchádzačov. O čom tieto čísla vypovedajú, aké sú aktuálne vývojové trendy a na čo sa treba pripraviť? Pozrime sa na stav zamestnanosti na Slovensku bližšie.
Nezamestnanosť je na historických minimách, trh práce však čelí ďalším výzvam
Slovenský trh práce vykazuje už 12 kvartálov nízku mieru nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje pod hranicou 6 %. V 1. štvrťroku tohto roka dosiahla miera nezamestnanosti 5,6 % a v 2. štvrťroku to bolo len 5,2 %. Ako informoval minister práce, októbrová nezamestnanosť bola dokonca historicky najnižšia za posledných 20 rokov.
Hrozí nedostatok pracovnej sily
Súčasne s nízkou nezamestnanosťou patrí Slovensko aj ku krajinám s nízkym počtom voľných pracovných miest. V 2. štvrťroku bola miera neobsadených pracovných miest na úrovni 1,2 %. Takéto čísla vypovedajú o vysokej efektivite trhu, na ktorom dokážu firmy nájsť vhodnú pracovnú silu a uchádzači zamestnanie.
Odborníci však upozorňujú na to, že aktuálne štatistiky treba vnímať v kontexte utlmenej ekonomiky. Otázne je, ako slovenský pracovný trh zvládne prípadný ekonomický reštart. Keď podniky začnú naplno vyrábať a ľudia viac míňať, hrozí nám citeľný nedostatok pracovnej sily. Stúpajúci dopyt na pracovnom trhu narazí na prirodzené starnutie obyvateľstva, odliv mladej pracovnej sily do zahraničia, ako aj na masívne odchody zamestnancov do predčasného dôchodku.
Potrebujeme lepšie podmienky pre cudzincov
Slovenský trh práce sa stále viac otvára pracujúcim cudzincom, čo je v kontexte hroziaceho nedostatku pracovnej sily v zásade pozitívne. Podľa aktuálnych štatistík NBS pracuje na Slovensku aktuálne viac ako 111 000 cudzincov, čo je historicky najvyšší počet. Mnohé firmy v západoslovenských regiónoch už nemajú na výber a musia pristúpiť k prijímaniu zahraničnej pracovnej sily.
Na tento fenomén sú však naviazané ďalšie výzvy, najmä zjednodušenie administratívnych procesov, zvýšenie efektivity elektronickej komunikácie so štátom či zlepšenie stratégie začleňovania zahraničných rodín.
Mzdy rastú pomaly, mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia
Slovenský trh práce už teraz čelí vážnemu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, najmä v technických, IT a zdravotníckych oblastiach. Tento problém je spôsobený odchodom mladých vzdelaných ľudí za lepšími príležitosťami do zahraničia. Aj keď mzdy na Slovensku rastú, stále sú pod úrovňou priemeru západnej Európy. Pretrvávajú tiež významné mzdové rozdiely medzi rôznymi sektormi a regiónmi.
Ďalšie trendy aktuálneho trhu práce
Trh práce je v súčasnosti veľmi dynamický. Rýchlo sa vyvíja najmä pod vplyvom technologických a sociálno-ekonomických zmien, ktoré menia aj spôsob, akým pracujeme a čo od nás zamestnávatelia očakávajú.
Väčšia flexibilita pre zamestnancov
Počas pandémie sa aj na Slovensku rozšíril trend flexibilných pracovných podmienok, ktorý naďalej pretrváva aj po skončení opatrení. Mnohé firmy poskytujú svojim zamestnancom flexibilný pracovný čas alebo možnosť odpracovať časť pracovného fondu formou home office. Rozmach zaznamenáva aj tzv. freelancing alebo práca na voľnej nohe.
Cenia sa osobnostné predpoklady a sociálne zručnosti
Dnešní zamestnávatelia očakávajú od zamestnancov nielen odborné schopnosti, ale aj kvalitné osobnostné predpoklady a sociálne zručnosti, ktoré sú pre úspešné fungovanie v dynamickom pracovnom prostredí stále viac potrebné.
Dôraz sa kladie najmä na adaptabilitu, výborné komunikačné zručnosti, schopnosť pracovať v tíme, kreativitu a ochotu učiť sa a rozvíjať sa. Ideálne je zaujať potenciálneho zamestnávateľa ešte pred pracovným pohovorom, napríklad neprehliadnuteľným životopisom alebo motivačným listom.
Záujem o duševné zdravie zamestnancov
Pozitívnym trendom posledných rokov je väčší záujem firiem o tzv. work-life balance a psychickú pohodu zamestnancov. Zamestnávatelia si začínajú uvedomovať potrebu implementovať zodpovedné a udržateľné praktiky, ktoré zahŕňajú aj starostlivosť o zamestnancov formou rôznych benefitov. V niektorých firmách sa zavádzajú špeciálne well-being programy, ktoré sa zameriavajú na fyzickú a mentálnu pohodu zamestnancov – od fitness benefitov až po poradenstvo v oblasti duševného zdravia.
Vyžaduje sa zodpovednosť a samostatnosť
Väčší dôraz sa dnes kladie aj na schopnosť samostatne pracovať a efektívne využívať čas. Firmy očakávajú, že zamestnanci budú schopní prevziať zodpovednosť za svoje úlohy a vykonávať prácu bez neustáleho dohľadu. To je obzvlášť dôležité v prípade práce na diaľku alebo v hybridnom pracovnom prostredí.
V súvislosti so zvyšujúcimi sa nárokmi na zodpovednosť zamestnancov, ale aj s novými formami práce (home office, hybridná práca, freelancing) a novými technologickými a digitálnymi rizikami, narastá záujem o poistenie zodpovednosti zamestnanca. Stále viac pracujúcich si uvedomuje potrebu finančnej ochrany, najmä v oblastiach s vyšším rizikom a pri profesiách, kde môže dôjsť k spôsobeniu škody na majetku, zdraví alebo živote, napríklad v zdravotníctve, stavebnom sektore či finančnom poradenstve.
Uzavrite si poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu výhodnejšie. Porovnajte si ponuky poisťovní a uzatvorte poistenie kompletne online.