Aktuality z poistenia za rok 2022
Kde môžete navštíviť Santa Clausa?
Na Slovensku nám nosí darčeky Ježiško, ale Santa Clausa veľmi dobre poznáme. V rozprávkach žije na Severnom póle, no ak ho chcete vidieť naživo, musíte zamieriť inam. Do svetoznámej Santovej dedinky to je bližšie, než si myslíte.
Čo majú spoločné pneumatiky a najlepšie reštaurácie na svete?
Keď sa spomenie značka Michelin, niektorí si automaticky spomenú na známeho výrobcu pneumatík, zatiaľ čo iní pomyslia na ocenenie najkvalitnejších reštaurácií. Málokto však vie, že tieto dve veci spolu úzko súvisia, pretože pochádzajú od tej istej firmy.
Ako správne jazdiť v daždi a na snehu? Toto sú pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť
S príchodom jesene a zimy nastávajú pre vodičov vždy krušné časy. Príprava vozidla na zimu je pre drvivú väčšinu vodičov samozrejmosť: výmena pneumatík za zimné, kontrola funkčnosti stieračov či doplnenie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov patrí k jesennému folklóru. Horšie však je, že množstvo vodičov v zlom počasí jednoducho jazdiť nevie.
Alkohol pri dopravnej nehode: čo robiť, keď vinník nafúkal?
Alkohol za volant nepatrí. Ak pri cestnej kontrole policajti namerajú vodičovi alkohol v krvi do jedného promile, dopustí sa priestupku. Ak nafúka viac, hrozí mu trest odňatia slobody až na jeden rok. Keď pod vplyvom alkoholu vodič spôsobí ešte aj dopravnú nehodu, ide o viac. Svoje slovo nebude mať len polícia, ale aj poisťovňa.
Ako si správne poistiť chatu alebo rekreačný dom? Poznáme odpoveď
Mať vlastnú chatu na oddych je splnený sen mnohých z nás. Je však dobré myslieť na to, že je to ďalšia domácnosť, o ktorú sa treba starať a tiež aj chrániť. Rizikom sú nielen živelné udalosti ako povodne či záplavy, ale aj možnosť krádeží či vandalizmu. To všetko sú určite dostatočné dôvody, prečo si chatu alebo rekreačný dom poistiť.
Čo všetko môže kryť poistenie občianskej zodpovednosti za škodu?
Tento pojem zahŕňa všetky situácie, pri ktorých poistený neúmyselne spôsobí škodu inému človeku alebo firme v bežnom živote. Obvykle sa tento typ poistenia uzatvára spolu s poistením nehnuteľnosti alebo domácnosti, s cestovným poistením, prípadne aj samostatne. Čo si pod týmito situáciami predstaviť a kde by ste ho mohli využiť?
Zlatá minca 2022: Prekvapili tento rok výsledky súťaže?
Súťaž finančných produktov Zlatá minca je už tradíciou a ani tento rok nebol výnimkou. Výsledky boli vyhlásené koncom septembra v rámci konferencie Finweek. Ktoré poisťovne dopadli najlepšie v jednotlivých kategóriách a ktorá z nich bola Objavom roka?
10 európskych destinácií, ktoré sú ideálne pre zimnú dovolenku
Príchod chladných dní neznamená, že cestovaniu odzvonilo. Práve naopak, v Európe nájdete veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť práve počas tejto časti roka. Máme pre vás zoznam 10 destinácií, ktoré si môžete počas zimy perfektne užiť.
Zimné pneumatiky: Kedy prezuť a čo ak máte zlé pneumatiky pri škodovej udalosti?
Chladné dni sú už tu a pre vodičov to je jasný signál, že ich čaká výmena letných pneumatík za zimné. Túto povinnú jazdu si odporúčajú odbiť aj poisťovne, pretože škodová udalosť na vozidle s nesprávnymi pneumatikami môže majiteľa vozidla stáť poistné plnenie. Pripomeňme si, čo hovorí o povinnosti prezuť gumy legislatíva, prečo je dôležité výmenu nezanedbať a čo hrozí v prípade, že tak neurobíte.
Slovenskú pobočku Groupamy odkúpil Union. Čo to znamená pre klientov?
Na slovenskom trhu začala Groupama ponúkať svoje produkty a služby v roku 2009. Za ten čas sa stala známou značkou a získala si tisíce spokojných a stálych klientov. Slovenská pobočka teraz mení majiteľa. Stane sa ním poisťovňa Union, ktorá má na Slovensku stabilné a silné postavenie.
Prečo by ste si vždy mali prečítať všeobecné poistné podmienky?
V dnešnej rýchlej dobe nemá nikto čas na čítanie dlhých textov. Platí to hlavne pre tie, ktoré sú veľmi dlhé a komplikované. V niektorých prípadoch vás však úspora času, ktorý by ste strávili čítaním, môže vyjsť veľmi draho.
SASP opäť ocenila najlepšie poisťovne. Ktorá je tá najlepšia?
Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP) pôsobí na trhu už 26 rokov. Aj tento rok oceňovala najlepšie poisťovne na trhu v rôznych kategóriách. Prinášame vám výsledky ocenenia SASP a názov najlepšej poisťovne za rok 2021.
Zranenia pri turistike nepodceňujte. 5 krokov, ako postupovať pri úraze na horách
Turistické trasy v horách sú ešte otvorené a tak aj počas babieho leta láka turistika nemálo turistov. So zhoršujúcim počasím sa však zhoršujú aj podmienky. V strmšom teréne alebo mimo turistických trás nie sú úrazy ničím výnimočným. Pevne veríme, že bez adekvátnej obuvi a výbavy na hory nechodíte, rovnako ako dúfame, že pri každej návšteve hôr máte uzavreté aj poistenie na hory.
Dostali ste napomenutie alebo pokutu za prekročenie rýchlosti?
Keď vodič nedodrží maximálnu povolenú rýchlosť a zastavia ho policajti, nemusia mu v každom prípade dať pokutu. Nezodpovedný motorista môže dostať iba napomenutie. Viete, kedy policajti udeľujú iba napomenutie a kedy sankciu?
Čaká nás skutočne ťažká zima? Poradíme vám, ako na šetrenie energie v domácnosti
Vysoké ceny energií strašia nielen Slovákov, ale celú Európu. Zvykli sme si však na maximálne pohodlie, dostupné technické vymoženosti a pomocníkov v domácnosti. Nie je preto nutné panikáriť, pretože priemerný obyvateľ Európy má šancu ušetriť už pri jednoduchej zmene návykov. Šetriť energiami by sme navyše nemali len kvôli cene, ale aj pre dobro planéty. O tejto téme sa hovorí čoraz viac, v nasledujúcom článku vám teda prinášame súbor opatrení na šetrenie energie v domácnosti.
Kto je zodpovedný za nehodu autonómneho vozidla a aké sú pravidlá pre jeho poistenie?
Autonómne vozidlá už nie sú len víziou budúcnosti, ale stávajú sa realitou. A to nielen v USA, ale aj v Európe. Autá schopné samostatnej jazdy bez vodiča už môžeme stretnúť aj na slovenských cestách. S tým súvisia aj nové výzvy pre poisťovníctvo, na Slovensku však legislatíva určujúca presne pravidlá ešte neexistuje. Postupne sa pripravujú prvé európske normy pre poisťovne. Aké budú pravidlá a kto bude zodpovedný za nehodu autonómneho vozidla?
Čo prinášajú mobilné aplikácie zdravotných poisťovní?
Digitalizácia služieb je dnes dôležitá viac než kedykoľvek predtým. Nezaostávajú ani zdravotné poisťovne, ktoré svoje mobilné aplikácie neustále vylepšujú. V našom článku vám prinášame veľký prehľad mobilných aplikácií zdravotných poisťovní. Pozrite si, aké funkcie a výhody prinášajú poistencom.
Pokuty za neplatnú technickú a emisnú kontrolu už nie sú zrušené
Mimoriadna situácia v štáte komplikovala aj plnenie povinností. Spolu s ostatnými prevádzkami boli zatvorené aj stanice technických kontrol, kde sa vykonávajú technické a emisné kontroly a kontroly originality. Štát vtedy pripravil pre vodičov úľavu v podobe odpustených pokút za neplatnú TK a EK. Dokedy bude táto úprava platiť?
Na čo si dať pozor, keď sa chystáte na dovolenku s deťmi?
Súčasná doba praje cestovaniu viac než kedykoľvek predtým a ani deti nemusia byť žiadnou prekážkou v plnení cestovateľských snov. Pre niektoré rodiny je cestovanie s malými deťmi samozrejmosť, radi svoje zážitky zdieľajú na sociálnych sieťach a tak sa aj vy môžete lepšie pripraviť na vašu vytúženú dovolenku s drobcom. Je však faktom, že tá príprava na cesty je podstatne zložitejšia než pri cestovaní vo dvojici. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie pravidlá, na ktoré by ste pri cestovaní s deťmi nemali zabudnúť.
Diaľničná patrola: Užitočná služba, o ktorej by mal vedieť každý motorista
Porucha vozidla na diaľnici predstavuje pre väčšinu motoristov nočnú moru. Pri obyčajnej výmene pneumatiky ide pritom často doslova o život, čoho dôkazom sú aj časté prípady úmrtí na slovenských diaľniciach. Niektorí vodiči však nevedia, že v takýchto situáciách majú pomoc bližšie, než si myslia.
Plánujete rekonštrukciu? Poistenie nehnuteľnosti a ďalšie veci, na ktoré si dať pozor
Či už ste sa stali novým majiteľom staršej nehnuteľnosti alebo plánujete konečne spustiť rekonštrukciu súčasného bývania, ide o veľkú udalosť. Niektorí ju zažijú iba raz za život a každý, kto sa na to chystá po prvý raz, môže mať plnú hlavu otázok. V tomto článku sme zhrnuli všetky najdôležitejšie body, ktoré vám pomôžu sa na rekonštrukciu zodpovedne pripraviť.
Elektromobily: najčastejšie omyly a nepravdy, ktorým netreba veriť
Výsledky porovnávania áut so spaľovacím motorom s vozidlami jazdiacimi na elektrinu sa z roka na rok menia. Vývoj ide dopredu veľmi rýchlo a čo platilo pred rokom, už nemusí platiť dnes. Preto sa o elektromobiloch šíri veľa nepravdivých tvrdení, ktorým mnohí vodiči veria bez toho, aby si overili fakty. Pozreli sme sa na tie najčastejšie.
Problematické autonehody: Čo robiť, ak vinník ujde alebo nemá PZP?
Život prináša rôzne príbehy a platí to aj na cestách. Stačí sledovať každodenné správy polície a je jasné, že aj napriek zákonu o cestnej premávke sa u nás nájde nemalé množstvo vodičov, ktorí veľa riskujú. Zriedkavé nie sú jazdy pod vplyvom alkoholu, bez platného vodičského preukazu, s vozidlom bez technickej a emisnej kontroly a v neposlednom rade bez povinného zmluvného poistenia. Problém je, keď sa účastníkmi takýchto príbehov nedobrovoľne stávame my, ktorí sme na cestách zodpovední.
Musíte si pri kúpe na lízing poistiť auto u predajcu alebo sami?
Pri kúpe nového auta je stále jednou z najvyhľadávanejších foriem financovania lízing. Tento spôsob kúpy má však viacero špecifík. Kým pri účelovom spotrebnom úvere ste od začiatku vlastníkom vozidla vy, pri kúpe na lízing je ním lízingová spoločnosť, ktorá vám ho prenajíma za mesačné splátky. Po dohodnutom období vozidlo odkúpite za zostatkovú cenu. Vozidlo na lízing však potrebuje zákonné a tiež aj havarijné poistenie, a tu nastáva otázka, či si ich môžete zvoliť sami, alebo vyberá poistný balík samotná lízingová spoločnosť.
Pozor na vlamačov, dnes už sú veľmi vynaliezaví! Aké sú ich najnovšie metódy?
Zažiť ten šok po objavení vybrakovaného bytu, domu či auta nechce nik z nás. Zlodeji sa prispôsobujú bezpečnostným taktikám majiteľov a sú schopní poradiť si aj s komplikovanými bezpečnostnými opatreniami. Vtip je však v tom, že za úspešným vlámaním stojí najmä inteligencia, organizácia a vytrvalosť zlodejov. Až potom nasleduje technika. Aké sú ich najnovšie praktiky a kedy by ste mali spozornieť?
Zrušili mi let a uviazol som na letisku. Čo môžem robiť?
Masívne štrajky zamestnancov aeroliniek, nedostatok pracovníkov na letiskách... To je kríza v leteckej doprave, ktorej počas tohto leta čelia v mnohých destináciách Európy. Prináša to tisíce zrušených alebo výrazne meškajúcich letov, ale aj zatvorené letiská a neinformovaných zúfalých turistov. Dovolenka sa tak môže stať pre kohokoľvek z nás adrenalínovým zážitkom. Čo robiť, ak vám zrušia let, uviaznete v destinácii a neviete sa dostať domov? Aké kompenzácie môžete využiť a na koho sa obrátiť?
7 najkurióznejších poistných udalostí a autonehôd vo svete aj u nás
Poisťovníctvo je sféra spájajúca sa s rozmanitými príbehmi ľudí, ktoré vymyslí len sám život. Iba na Slovensku každoročne poisťovne zaznamenajú množstvo bizarných či jednoducho vtipných zážitkov svojich klientov, na základe ktorých si chcú uplatniť náhradu škôd.
Chráni poistenie majetku aj vedľajšie stavby na vašom pozemku?
Súčasťou mnohých domov sú aj vedľajšie stavby, ako sú garáže, oplotenie, altánky či studne. Pre majiteľov bytov to môže byť vedľajšia stavba v predzáhradke či parkovacie státie. Kryje poistenie majetku aj tieto stavby a oplatí sa ich mať poistené?
Dovolenka bez zbytočných výdavkov: ako ušetriť a pritom si ju užiť?
Tipov na lacnú dovolenku nájdete mnoho, niektoré ale idú na úkor pohodlia. Najväčšími výdavkami sú štandardne doprava a ubytovanie. Ak už máte za sebou študentské časy cestovania naslepo a prespávania v hosteloch, z určitého štandardu nespustíte. Rovnako potrebujete investovať do dopravy a ubytovania vtedy, ak cestujete s deťmi.
Čo ak moju dovolenkovú destináciu zasiahol živel? Pozrite sa, aké možnosti máte
Kto by sa netešil na každoročnú dovolenku? Vyhliadky a plánovanie popri bežných povinnostiach dodávajú každému dňu radosť. Lenže stáva sa bohužiaľ aj to, že tak dlho očakávané dni v dovolenkovej destinácii sa z hodiny na hodinu zmenia na nočnú moru. A povedzme si pravdu, v posledných rokoch sa tomu vďaka výkyvom počasia nedá vyhnúť už zrejme nikde.
Chcem si poistiť garáž, ako na to? Poistiť si môžete každý typ garáže
Garáž býva zanedbávaným majetkom. Kým na poistení auta alebo domu si väčšinou Slováci dávajú záležať, pri garáži na to často zabúdajú. Pritom aj tá sa môže stať terčom vandalizmu, zlodejov, prípadne byť vystavená živlu.
Cestovanie v tehotenstve: čo zvážiť a na čo sa pripraviť?
Uvažujete nad dovolenkou pred pôrodom, no nie ste si istá, či to bude pre vaše nenarodené dieťa bezpečné? Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že tehotné ženy cestovať môžu, má to však svoje pravidlá.
Ako jazdiť s hybridom? Tipy pre efektívnu a ekonomickú jazdu
Investovali ste do hybridu? Gratulujeme a tešíme sa z toho, pretože s autom na hybridný pohon nielenže šetríte životné prostredie, ale môžete si vychutnať množstvo ďalších jeho výhod. Napríklad aj zníženú spotrebu paliva. Ale pozor, hoci sa hybridy dokážu jednoducho prispôsobiť individuálnemu štýlu jazdy vodiča, vedome a pri osvojení správnych návykov dokážete jazdou na nich ušetriť ešte viac. Ako na to? Prečítajte si naše nasledujúce tipy.
Poistenie storna zájazdu: Naozaj by ste ho mali mať?
Nie je nič príjemné, keď kvôli úrazu, chorobe alebo iným komplikáciám nemôžete absolvovať zájazd, ktorý máte už dlho naplánovaný a zaplatený. K tomu všetkému môžete prísť o veľa peňazí, ak dovolenku zrušíte na poslednú chvíľu. Ako vám v takejto situácii môže pomôcť poistenie?
Ako vybaviť a kam nahlásiť zmenu občianskeho preukazu?
V živote prichádza niekoľko situácií, ktoré si vyžadujú aj administratívne úkony ako napríklad zmenu dokladov. Pozreli sme sa teda na 3 najčastejšie prípady, kedy je nutná zmena občianskeho preukazu. Čo všetko s tým súvisí a na čo by ste nemali zabudnúť, sa dozviete v článku.
Havarijné poistenie motocykla nie je zbytočnosť – čo všetko vám pokryje?
Motocykle sú veľmi obľúbeným prostriedkom prepravy, no jazda na nich je predovšetkým koníčkom a vyjadrením životného štýlu. Na Slovensku počet evidovaných motocyklov z roka na rok stúpa, podľa policajnej štatistiky z jari 2022 je ich okolo 163 tisíc (vrátane tých s postranným vozíkom). A napriek tomu iba malá časť z nich je havarijne poistená. Motocykle pritom patria medzi najcitlivejší hnuteľný majetok.
Poistenie bytu máte, ale čo poistenie bytového domu? Prečo je dôležité a na čo si dať pozor
Hoci tragédie v bytových domoch nie sú časté, vylúčiť ich nemožno. Pred pár rokmi celé Slovensko šokoval prípad výbuchu plynu v bytovke v Prešove. Táto tragická udalosť opätovne otvorila otázku poistenia bytových domov. Jedna vec je totiž mať poistený vlastný byt, druhá vec je poistenie celého bytového domu. Bývať v dome bez poistenia je obrovské riziko. V nasledujúcom článku vám vysvetlíme, aký je rozdiel medzi poistením bytu a bytového domu, a ako si overiť, či váš bytový dom má adekvátne poistenie.
Ako sa vyvíja škodovosť na slovenských aj európskych cestách a aké sú najčastejšie príčiny dopravných nehôd?
Nehôd na cestách, či už vážnejších alebo menej vážnych, je stále dosť. Hoci má Európa oveľa lepšie štatistiky nehodovosti oproti zvyšku sveta, stále je čo zlepšovať. Práve preto pristúpili aj zástupcovia EÚ k schváleniu rôznych opatrení a smerníc na zlepšenie bezpečnosti na cestách. Ako je na tom Slovensko, čo sa týka štatistiky dopravných nehôd, a aké zmeny nás čakajú?
Aké zmeny priniesla novela zákona o cestnej premávke od marca a čo nás ešte čaká v roku 2022?
Uvedený zákon si prešiel už viacerými úpravami. Prinášame vám najnovšie zmeny, ktoré by mali prispieť k väčšej bezpečnosti na cestách. Hoci sa aktuálne novinky týkajú najmä cyklistov, ovplyvňujú v podstate všetkých účastníkov cestnej premávky. Navyše sú v parlamente ďalšie návrhy na úpravu.
Havarijné poistenie: 6 tipov, ako si ho správne vybrať
Investovať popri PZP aj do havarijného poistenia auta sa vo väčšine prípadov oplatí. Mnohí dnes používajú auto denne a intenzívne. Najmä v prípade nových áut je havarijné poistenie obzvlášť dôležitou ochranou pred stratami po krádeži, nehodách zavinených majiteľom alebo následkoch prírodných živlov.
Poistenie pracujúcich študentov: Čo platí zamestnávateľ a čo študent?
Pracujúci študenti sa z hľadiska poistení dostávajú do iného postavenia než tí, ktorí sa naplno venujú len štúdiu. Či bude ich poistenie dostačujúce, do veľkej miery závisí od typu pracovného úväzku. Netreba však zabúdať ani na iné typy dobrovoľného poistenia, ktoré garantujú náhradu v prípade nečakaných udalostí, pri ktorých môžu nastať úrazy, ale aj finančné škody.
Roamingové služby ostávajú aj naďalej bez poplatkov navyše
Už niekoľko rokov neplatíme za využívanie roamingových služieb v zahraničí a teda máme rovnaké ceny týchto služieb ako doma. Na čom sa dohodli európske inštitúcie a čo sa na základe toho zmení po 30. júni tohto roku?
Pomôže vám cestovné poistenie aj v prípade, kedy ste nesplnili stanovené COVID-19 pravidlá vstupu na palubu lietadla?
Pandémia je tu s nami už dva roky a prakticky všetky poisťovne sa svojou ponukou prispôsobili sťaženým podmienkam spojeným s cestovaním. Pripoistenie nákladov, napríklad v dôsledku karantény, storna pobytu alebo cesty kvôli ochoreniu COVID-19, sa stalo bežnou súčasťou cestovného poistenia. Počas neustále sa meniacich opatrení je cestovanie bez takéhoto pripoistenia kaskadérskym kúskom, preto ho aj vrelo odporúčame, najmä na cesty do rizikových krajín. Ale môžete sa naň spoľahnúť aj v prípade, ak vás z rôznych dôvodov nepustili do lietadla?
Kedy a prečo vám poisťovňa zvýši poistné?
Uzatvoríte si poistenie s určitým poistným a po nejakom čase vám poisťovňa pošle vyšší predpis? Prečo je to tak? Je niekoľko prípadov, kedy tak poisťovňa môže urobiť. Prinášame vám prehľad tých, ktoré sú ovplyvnené vašim konaním, ale aj tie, ktoré určuje poisťovňa.
Ako to vyzerá s digitalizáciou v poisťovníctve?
Kedy bude šušťanie papierov pri poistkách minulosťou? Slovenské poisťovne čaká v tomto smere ešte veľa práce. Dobrou správou však je, že veci sa začali hýbať a sú na dobrej ceste.
Povinné poistenie zodpovednosti na lyžovačke a iné pravidlá, na ktoré sa pripraviť v zahraničí
Lyžiarska sezóna je u nás aj vo zvyšku Európy v plnom prúde. Zahraničné hory právom lákajú aj Slovákov, no ak sa chystáte lyžovať do Rakúska, Talianska či iných krajín, myslite vopred na povinnosti s tým spojené.
Čo robiť, ak vaše auto poškodilo krupobitie?
Počasie nás dokáže v posledných rokoch čoraz častejšie nemilo prekvapiť. V nedávnom článku sme písali o tom, ako riešiť následky tornáda a na čo všetko máte nárok. Dnes sa pozrieme na ďalšieho „nepriateľa“ zo skupiny prírodných živlov – krúpy.
Klimatizácia môže dobre slúžiť, ale aj škodiť
Leto si bez klimatizácie v aute už ani nevieme predstaviť. Vďaka nej sa v priebehu niekoľkých minút vychladí aj rozpálené auto, ktoré stálo na slnku niekoľko hodín. Je však dobré vedieť, že klimatizácia vám dobre poslúži aj počas zimy. Jej používanie v akomkoľvek ročnom období však má zásady, ktoré by ste mali poznať.
Viete, čo všetko vyriešite s poisťovňou online?
Digitalizácia je už v dnešnej dobe pre komerčné firmy samozrejmosť, a tak aj poisťovne rozširujú ponuku služieb, ktoré vybavíte z tepla svojho domova. Ešte viac k tomu prispela aj pandémia. Dnes už teda kvôli mnohým záležitostiam nemusíte vychádzať z domu, stačí si sadnúť za počítač, prípadne vytočiť zákaznícku linku vybranej poisťovne a nechať sa navigovať operátorom. Aké služby teda dokážete vybaviť bez zdĺhavých papierovačiek?
5 tipov, prečo ani cestovné poistenie na hory netreba podceňovať
Aj dovolenku na horách si chce každý vychutnať v pokoji a bez stresov, preto treba myslieť na vhodné poistenie. Ako vám pomôže poistenie do hôr a čo všetko kryje sme vám zhrnuli v našom článku.
Viete, na čo si treba dať pozor pri výbere poistenia?
Existuje poistenie, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť? Faktom je, že nech si už vyberáte akýkoľvek typ poistenia, vždy máte na výber z množstva ponúk. Poradíme vám, ako si vybrať takú, ktorá najlepšie zodpovedá vašim požiadavkám.
Kupujete byt? 5 dôležitých rád, ktoré majte na zreteli pri jeho výbere
Kúpa bytu je veľká udalosť pre každého z nás. O to viac by sme si mali dať záležať na správnom výbere. Ak ho kupujeme pre seba, strávime v ňom zrejme niekoľko rokov alebo aj celý zvyšok života. Najmä od dobrého výberu závisí, či bude toto bývanie pokojné a bez väčších problémov, alebo sa naopak skončí jeho predajom a kúpou ďalšieho. Ak teda nechcete byt len ako investíciu, ale plánujete v ňom žiť, prečítajte si nasledujúce rady.
Vykurovanie auta v zime: Ako to robiť správne a efektívne?
Viete, ako v aute kúriť tak, aby vám nebolo príliš teplo a po vystúpení ste neutrpeli teplotný šok? Veľa vodičov nevyužíva vykurovací systém správne. Poradíme vám, na čo si pri kúrení v aute treba dať pozor.
Oprava vozidla po nehode je možná už len v autorizovanom servise
Poškodené vozidlo v dôsledku dopravnej nehody už musí byť opravené v autorizovanom servise. Upravuje to novela zákona o prevádzke vozidiel platná od 1.1.2022. Aké ďalšie povinnosti sú majitelia vozidiel povinní dodržať a prečo prišlo k zmene? Dôležité informácie o tejto povinnosti vám prinášame v článku.
Oplatí sa vám uzavrieť celoročné cestovné poistenie? V týchto troch prípadoch radšej neváhajte
Cestovné poistenie je samozrejmosťou pre každého dovolenkára. Nie je to nákladná položka a ak máte správne poistené všetky riziká, v nepredvídateľných okamihoch vás môže finančne veľmi účinne podržať. V posledných rokoch však stúpa počet uzavretých celoročných poistení. Prečo je tomu tak a pre aké situácie sa celoročné poistenie oplatí viac než jednorazové? Menujeme tri prípady, pri ktorých sa vám určite vyplatí ho mať.
Ako riešiť zahmlievanie, primŕzanie a iné problémy s oknami na aute v zime
Viete, prečo sa vám v zime zahmlievajú okná na aute a ako vyriešiť primŕzanie čelného skla? Tieto časté problémy majú svoje spoľahlivé riešenia, ktoré by mal poznať každý vodič.
Okamžité platby výrazným spôsobom urýchlia bankové prevody
Bankové prevody sa opäť zrýchlia, a to aj v prípade, že nepôjde o prevod v rovnakej banke. Do systému okamžitých platieb, tzv. instantných, ktorú už úspešne fungujú vo viacerých krajinách, sa zapojila už aj trojica bánk na Slovensku. O ich výhodách, ako aj o tom, čo bude u nás iné, sa dozviete v našom článku.
Na aké poistenie sa môžete spoľahnúť, keď sneh poškodí vaše auto či dom?
Keď námraza, ľad či sneh poškodí váš majetok, neostanú vám oči pre plač. Pomôže vám vaša poisťovňa, no má to svoje pravidlá. Všetko dôležité sa dozviete v našom článku.
Na čo si dať pozor pri poistnom plnení od poisťovne?
Nikoho určite neteší, ak sa mu stane škodová udalosť a musí riešiť s poisťovňou náhradu škody. Je však niekoľko vecí, ktoré je dobré vedieť a poznať, aby ste neboli prekvapený, ak príde ku kráteniu poistného plnenia alebo k jeho zamietnutiu. Zhrnuli sme pre vás najčastejšie problémy pri poistnom plnení.
Ako ušetriť na výdavkoch? 8 významných tipov, ktoré naozaj fungujú
Nielen pandémia, ale aj neustále stúpajúca inflácia zasahujú finančnú stránku slovenských domácností. Nie je to však len súčasným obdobím, budovanie finančnej gramotnosti a prehľadu o tom, na čo, kedy a prečo míňame ťažko zarobené peniaze, by mala byť celoživotná samozrejmosť.