pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Cestujete do zahraničia? Dajte si pozor na platnosť dokladov

24.05.2024 | Autor: Lívia Ovcarčíková

Možno viete, že niektoré krajiny vyžadujú, aby bol váš cestovný doklad platný ešte niekoľko mesiacov po príchode na Slovensko. Ako je to teda s platnosťou občianskeho preukazu a pasu? A platnosť ktorých dokladov si musíte skontrolovať, ak cestujete do zahraničia autom?

žena s cestovným pasom v ruke

#1 Občiansky preukaz

S občianskym preukazom môžete bez problémov cestovať na územie členských štátov EÚ, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Islandu, Lichtenštajnska, Moldavska, Nórska, Severomacedónskej republiky, Srbska a Švajčiarska.  

Pred vycestovaním si však preverte požiadavky na platnosť občianskeho preukazu. Hoci pri cestách v rámci EÚ nie je jeho minimálna platnosť stanovená, v čase vášho pobytu v zahraničí vám nesmie vypršať. Pre prípad neočakávaných udalostí je však lepšie, ak je vaša občianka platná ešte aspoň 2 mesiace po návrate na Slovensko. 

V krajinách mimo EÚ môžu byť podmienky stanovené odlišne. Niektoré krajiny vyžadujú, aby bol váš občiansky preukaz platný ešte aspoň 3 mesiace od predpokladaného ukončenia pobytu v krajine. 

Náš tip: Podrobné informácie o požiadavkách na platnosť dokladov nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

#2 Cestovný pas

Pri vstupe do krajín mimo Schengenského priestoru potrebujete už cestovný pas, ktorého platnosť závisí od veku jeho držiteľa. 

Platnosť cestovného pasu podľa veku držiteľa 
Vek držiteľa Doba platnosti cestovného pasu
16 rokov a viac 10 rokov
do 16 rokov 5 rokov
menej ako 6 rokov 2 roky

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Platnosť cestovného pasu môže byť obmedzená aj iným spôsobom. Ministerstvo vnútra SR uvádza, že:

  • občanovi, ktorému nie je dočasne možné zosnímať odtlačky prstov, sa vydáva pas s platnosťou na 1 rok,
  • ak je občan držiteľom platného cestovného pasu s platnosťou 10 rokov a požiada o vydanie druhého pasu, pričom bude následne držiteľom dvoch platných pasov, druhý pas mu vydá s platnosťou na 5 rokov.

Platnosť cestovného pasu je pri cestách do zahraničia mimoriadne dôležitá. Niektoré krajiny totiž podobne ako v prípade občianskeho preukazu vyžadujú, aby bol platný ešte minimálne 3 až 6 mesiacov od predpokladaného dátumu ukončenia pobytu. Pred každou cestou si preto podmienky cieľovej krajiny preverte.

#3 Vodičský preukaz

V prípade, že sa chystáte do zahraničia autom, uistite sa, či vám nevypršala platnosť vodičského preukazu. Ak totiž takáto situácia počas vášho pobytu v zahraničí nastane, váš vodičský preukaz sa stane automaticky neplatným.

Dobré vedieť: V štátoch EÚ a EHP vám stačí vodičský preukaz vydaný na Slovensku. Pri cestách mimo týchto krajín už potrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Ak vám vyprší platnosť vodičáku vydaného na Slovensku, neplatí ani váš medzinárodný.

Nezabudnite ani na to, že od začiatku tohto roka prestali platiť tzv. „ružové vodičáky”. Ak ho stále máte, za volant s ním určite nesadajte. 

#4 Zelená karta

Zelená karta potvrdzuje uzavretie a platnosť PZP. Pri sebe ju musíte mať aj pri ceste autom do zahraničia. Platí vo všetkých štátoch tzv. Systému zelenej karty, ktoré nájdete na prvej strane karty. Ak cestujete do krajiny, ktorá do tejto skupiny nepatrí, musíte si dojednať tzv. hraničné poistenie.

Platnosť zelenej karty je 1 technický rok. Pred cestou si teda skontrolujte, či je vaše PZP stále aktuálne. Iba tak vám v prípade nehody v zahraničí vznikne nárok na náhradu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. 

Vedeli ste, že....
...…už čoskoro nebudete pri cestách do zahraničia potrebovať tlačenú zelenú kartu? Bude vám stačiť jej elektronická verzia.

#5 Technický preukaz

Okrem vodičského preukazu a zelenej karty potrebujete pri ceste autom do zahraničia aj technický preukaz. Aj v tomto prípade je dôležitá platnosť tohto dokladu. 

Hoci väčšina technických preukazov má neobmedzenú platnosť, platnosť technického preukazu, ktorý bol vydaný od 1. júna 2010 do 30. decembra 2021, bola obmedzená na 10 rokov. Pre istotu si preto preverte, či nejazdíte s neplatným techničákom. 

Náš tip: Skontrolujte si aj dátum platnosti STK a EK..

#6 Európsky preukaz zdravotného poistenia

Pri cestách po Európe si zabaľte aj európsku kartičku poistenca. Na základe nej máte nárok na na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a vo Švajčiarsku. Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. 

S týmto preukazom máte rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny, a to v štátnych zdravotných zariadeniach. Aby ste si ich však mohli uplatniť, pred odchodom si skontrolujte platnosť európskeho preukazu. Tá je najviac 10 rokov. Po ukončení platnosti poisťovňa nový preukaz nevydáva automaticky, ale musíte oň požiadať. 

Skontrolujte si aj platnosť cestovného poistenia

Ak máte na svoje cesty do zahraničia uzatvorené celoročné cestovné poistenie, preverte si, či je ešte stále platné. Ak takéto dlhodobé poistenie nemáte, určite si pred cestou uzatvorte aspoň krátkodobé cestovné poistenie. V porovnaní s Európskym preukazom zdravotného poistenia vám poskytne aj ošetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach, doplatky za lieky či repatriáciu na Slovensko. Okrem asistenčných služieb vám poskytuje aj množstvo užitočných pripoistení, ako je poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu či poistenie storna zájazdu, ktoré vám pomôžu v každej neočakávanej situácii. 


Získajte s nami online cestovné poistenie za najlepšiu cenu už za pár minút!