info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Prenajímate byt alebo ste nájomca? Prečítajte si tieto tipy, ako sa vyhnúť problémom

03.02.2025 | Autor: Netfinancie.sk

Poradíme vám, ako sa ochrániť voči finančným stratám.

Okrem zle pripravených zmlúv sú najčastejším rizikom pre majiteľa, ale aj pre nájomcu, najmä škody na majetku. Či už vás navštívi neželaný hosť v podobe vykrádača, alebo príbytok postihne nečakaná škoda následkom živlu, škody môžu byť obrovské. Teda, ak sa na ne zodpovedne nepripravíte.

Z pohľadu majiteľa nehnuteľnosti je jej prenajímanie skvelým spôsobom, ako si vytvoriť takmer pasívny príjem a splácať z neho prípadnú hypotéku. Pre nájomcu je zasa život v nehnuteľnosti iného majiteľa spôsobom, ako vyriešiť otázku bývania ihneď a bez čakania na kúpu vlastného bytu či domu. Záujem o prenájom bytov najmä v hlavnom meste narástol spolu s rastom úrokov na hypotéky, čím sa kúpa nového bytu pre mnohých stala nedostupnou možnosťou.

Majitelia prázdnych bytov si preto môžu viac vyberať spomedzi záujemcov. A zabezpečiť si svoj majetok tak, aby sa vyhli akýmkoľvek poškodeniam. Ale čo nájomca? Čo môže robiť, aby sa zabezpečil napríklad pred vykradnutím bytu?

Na čom by si mal dať záležať prenajímateľ nehnuteľnosti

Ak ste majiteľom nehnuteľnosti, ako prvé by vás mali zaujímať zákonné náležitosti. Prenajímanie nehnuteľnosti podlieha Občianskemu zákonníku, alebo zákonu o krátkodobom prenájme nehnuteľnosti. Paragrafy presne určujú, za akých podmienok môžete byt prenajímať a čo treba splniť.

Pri prenajímaní nehnuteľnosti ako fyzická osoba nemusíte mať živnostenské oprávnenie, je však dôležité myslieť na to, že z nájomného musíte platiť daň. Mali by ste sa teda registrovať na daňovom úrade v mieste vášho bydliska, a to do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy ste nehnuteľnosť začali prenajímať. Príjem z prenájmu potom musíte každoročne uviesť v daňovom priznaní. Nesplnenie tejto povinnosti, teda prenajímanie bytu načierno, by vás mohlo vyjsť draho.

A to nielen kvôli pokute od daňového úradu, ale aj kvôli vlastnému majetku. Preto je tiež dôležité mať všetko oficiálne na papieri, vrátane dôkladne pripravenej nájomnej zmluvy, ideálne skontrolovanej právnikom.

Správne pripravená nájomná zmluva obsahuje všetky potrebné informácie: od adresy nehnuteľnosti, cez vybavenie nehnuteľnosti a výšku nájmu, až po trvanie jej platnosti. Čím podrobnejšie stanovuje práva a povinnosti nájomcu a prenajímateľa, tým lepšie sa obe strany ochránia voči prípadným problémom.

Príklad: medzi základné povinnosti prenajímateľa je odovzdať priestor nájomcovi v stave spôsobilom na užívanie, a vykonávať nevyhnutné opravy, keď mu ich nájomca nahlási. Nájomca zasa nesmie vykonávať stavebné úpravy bez súhlasu prenajímateľa, a menšie opravy a bežnú údržbu vykonáva na vlastné náklady. Hovoríme tu povedzme o nutnosti vymeniť žiarovku – zatiaľ čo o opravu potrubia, z ktorého vyteká voda bez predchádzajúceho poškodenia nájomcom, sa musí postarať prenajímateľ.

Samozrejmosťou by malo byť poistenie nehnuteľnosti. Odporúčame ho nielen v prípade, že máte na byt hypotéku a banka ho od vás požaduje. Mať svoj majetok poistený je absolútny základ – nikdy neviete, čo všetko sa môže stať. Myslite pritom na to, že iné poistné podmienky sa vzťahujú na priestor klasifikovaný ako byt, a iné na apartmán. A napokon, ak ide o bytový dom, zaujímajte sa u spoločenstva vlastníkov aj o to, či má budova poistenie bytového domu pre prípad živlov a nešťastí, ktoré by mohli poškodiť aj váš spoločný priestor. Pozor aj na podpoistenie – v prípade, že hodnota nehnuteľnosti stúpa, mali by ste poistnú zmluvu aktualizovať a navýšiť poistnú sumu.

Čo by si mal ustrážiť nájomník

Okrem kontroly zmluvných podmienok, ktoré by nemali obsahovať klauzuly zbavujúce majiteľa bytu zodpovednosti napríklad za poruchy týkajúce sa rozvodov či spotrebičov, musí nájomník myslieť aj na svoj vlastný majetok. Ak je totiž nehnuteľnosť poistená, ale vykradnú ju alebo dôjde k požiaru, majiteľ bytu dostane náhradu za škody vzniknuté priamo na nehnuteľnosti, kým nájomník nedostane nič. Aké má možnosti, ak má napríklad drahé zariadenie a hnuteľný majetok?

Riešením je poistenie domácnosti. To si ako nájomca môžete uzavrieť aj bez vedomia majiteľa bytu. Mnoho poisťovní potrebuje len adresu nehnuteľnosti a občiansky preukaz. Mali by ste si skontrolovať poistnú sumu a je dobré informovať poisťovňu o tom, aké hnuteľné veci sa v domácnosti nachádzajú.

Pri prenájme bytu je tiež výhodné uzatvoriť si poistenie zodpovednosti členov domácnosti v rámci poistenia domácnosti. Ak sa vám napríklad stane, že vlastnou nedbanlivosťou vytopíte suseda pod vaším prenajatým bytom, alebo spôsobíte škody na majetku majiteľovi bytu, tieto sa uhradia z poistného plnenia. Vďaka dobre nastaveným poisteniam sa ako nájomník nemusíte obávať žiadnych problémov a toho, že sa zbytočne zadĺžite.

Uzatvorte si najvýhodnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti prostredníctvom online kalkulačky!