info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Zemetrasenie na Slovensku – ako sa chrániť proti škodám na bývaní?

26.02.2024 | Autor: Eva Majerská

Zemetrasenia sú síce v našich končinách stále pomerne zriedkavé, ale predsa sa raz za čas vyskytnú. Nebolo tomu inak ani v minulosti a podľa odborníkov by sme mali s ich výskytom určite počítať. Od posledného prípadu, ktorý bol začiatkom októbra 2023 na východnom Slovensku, kedy otrasy poškodili vyše 800 rodinných domov a množstvo cirkevných a obecných stavieb, sa pred pár dňami vyskytol ďalší.

popraskané múry domu

Zem sa triasla opäť na východnom Slovensku, v okolí Domaši, ale nešlo o takú silu ako koncom minulého roka. Na pretras sa dostáva čoraz častejšie otázka, ako sa voči takémuto živlu môže bežný občan poistiť.

Mnoho majiteľov domov ani po silnom zemetrasení v októbri však nedostalo dostatočnú náhradu škôd, dôvodom je podpoistenie alebo nevýhodne nastavená poistná zmluva. Ako sa týmto problémom vyhnúť a zabezpečiť si poistenie, ktoré skutočne ochráni nehnuteľnosť? Všímajte si najmä poistné sumy a detailné podmienky ku každému živlu v zmluve.

Ako sa poistiť proti zemetraseniu?

Predtým, než sa pustíte do výberu poistenia, je dôležité posúdiť riziká spojené s možným zemetrasením v oblasti, kde váš dom stojí. Ale, samozrejme, nemusí to byť pre budúcnosť pravidlom. Získajte informácie o geologických podmienkach, histórii zemetrasení v danej lokalite a odhadnite možné následky. Na základe tejto analýzy môžete lepšie určiť potreby poistenia pre váš konkrétny prípad.

Avšak podľa slovenských seizmológov v našej oblasti boli zemetrasenia odjakživa, nevyhli sa takmer žiadnemu miestu v krajine. A keďže u mnohých poisťovní je súčasťou základných balíkov poistenia nehnuteľnosti automaticky aj poistenie proti škodám spôsobeným živlom, vrátane zemetrasenia, väčšinou nie je potrebné sa pripoistiť. Ak sa už rozhodujete pre niektorú konkrétnu ponuku v poisťovni, skontrolujte si, či kryje automaticky aj riziko zemetrasenia, alebo je to voliteľné riziko.

V rôznych poisťovniach sa však môžu líšiť aj podmienky poskytnutia plnenia za škody, a to je to, čo by ste si mali všímať najviac.

Poisťovne napríklad v mnohých prípadoch berú do úvahy intenzitu zemetrasenia, väčšinou vyplácajú poistné plnenie až pri sile 5 či 6 stupňov makroseizmickej stupnice (tá má 12 stupňov oproti známejšej Richterovej stupnici, ktorá má 10). Aj pri slabšom zemetrasení vám však môžu vzniknúť na vašom majetku obrovské škody.

Ak si teda pri plánovaní poistenia na dom neviete poradiť, môžete využiť služby finančného agenta či sprostredkovateľa.

TIP: Pomerne častými sú aj škody na majetku v dôsledku veľkej vody. Na čo sa zamerať a na čo si dať pozor, sme zhrnuli v článku o poistení pre prípad povodní a záplav.

Pozor na reálnu hodnotu nehnuteľnosti

Častým problémom, a to nielen pri poistení voči živlom, je podpoistenie nehnuteľnosti. Napríklad, ak ste si v roku 2015 postavili dom za 100 tisíc eur, dnes už môže byť vplyvom inflácie a ceny materiálov i práce jeho cena dvojnásobná. Ak ste si ho v roku 2015 poistili na sumu 100 tisíc eur a poistnú zmluvu nemenili, poisťovňa by vám pri škode napríklad 10 tisíc eur vyplatila iba polovičnú sumu, presne podľa nastavenia jeho hodnoty v roku 2015. Prakticky tak dostanete o polovicu menej, než by ste čakali.

Preto je dôležité poistnú zmluvu pravidelne aktualizovať. Urobte tak najmä vtedy, ak dom rekonštruujete, a tým zvyšujete jeho hodnotu, ale aj pri stúpajúcej inflácii a raste cien nehnuteľností. Pri každej takejto zmene zmluvy si zároveň prejdite všetky riziká a prípadne si aktualizujte aj konkrétne pripoistenia. Môže sa stať, že vám už bude hroziť aj také riziko, ktoré pri uzatváraní zmluvy ešte neexistovalo alebo sa netýkalo vašej lokality.

Uprednostnite komplexné poistenie

Veľa ľudí netuší ani o tom, že poistenie domupoistenie domácnosti sú dve rozdielne veci. Poistenie domu totiž kryje len škody spôsobené priamo na stavbe, teda napríklad popraskanú omietku, praskliny v múroch, poškodenú strechu, spadnutý komín alebo rozbité okno. Nevzťahuje sa však na vnútorné zariadenie, teda hnuteľný majetok. A keďže pri zemetrasení dochádza bežne i k poškodeniu elektroniky či nábytku, je výhodné mať uzavreté komplexné poistenie majetku, ktoré kryje škody na budove i na zariadení.

Pri vzniku škody ju potom nahlásite poisťovni a necháte si ju preplatiť. Pri tejto téme by sme vás však chceli upozorniť, že sa určite neoplatí zatajovať alebo ohýbať okolnosti vzniku škôd. Táto aktivita sa totiž stala veľmi populárnou práve pri nešťastnom októbrovom zemetrasení, kedy sa poisťovniam zvýšili počty nahlásených poistných udalostí súvisiacich so zemetrasením. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby však nešlo aj o iné lokality, ako boli tie postihnuté. Niektorí ľudia chceli využiť situáciu a nahlásili poškodené múry, základy, omietky, poškodené strešné konštrukcie či iné problémy s nehnuteľnosťami ako dôsledok zemetrasenia.

Ale poisťovne nevyplácajú náhrady škôd len tak. Na základe šetrenia, obhliadok a práce poistných detektívov vedia veľmi ľahko odhaliť snahy o poistné podvody. Využívajú rôzne nástroje, tzv. street view, ako aj rôzne systémy na kontrolu počasia. Podľa nich vedia, ako vyzerala daná nehnuteľnosť pred údajnou poistnou udalosťou, prípadne, aké počasie bolo v čase nahlásenia a či mohlo byť príčinou škody. Ak sa odhalí, že klient chcel využiť situáciu a obohatiť sa na poistnom plnení, nejde len o zamietnutie zo strany poisťovne, ale aj o hrozbu väzenia so sadzbou až do 15 rokov v závislosti o závažnosti prípadu, keďže poisťovací podvod je trestný činom. Jedna z poisťovní za minulý rok eviduje 13 takýchto prípadov, čo určite nie je málo.

Istotou pre vašu nehnuteľnosť je teda určite správne poistenie a následne pravdivé nahlásenie, ak k poistnej udalosti príde.

Poisťovne môžu svoju ponuku produktov často meniť alebo poskytujú aj výhodné akcie a balíky týkajúce sa poistenia majetku. Ak si chcete vybrať to najvýhodnejšie poistenie pre vás, na našej stránke vám pomôže kalkulačka poistenia nehnuteľnosti.

Porovnajte si ceny a ušetrite!