Nepríjemný dôsledok silvestrovskej oslavy na aute či nehnuteľnosti pyrotechnikou
30.12.2024 | Autor: Hana Hovorková
Posledné hodiny starého roka sú často spojené so zábavou a oslavami, či už v meste, na dedine alebo v rekreačných strediskách. V dobrej nálade sa lúčime s uplynulým rokom a nadchádzajúci veľakrát vítame nielen prípitkom, ale i rôznou pyrotechnikou.
Pyrotechnika a nový zákon obmedzujúci jej použitie
Hoci od 1. 1. 2024 začal na Slovensku platiť celoročný zákaz používania vybranej zábavnej hlučnej pyrotechniky kategórie F2 a F3, vybrané pyrotechnické výrobky je možné používať počas ôsmich hodín na prelome rokov (31. decembra od 18.00 do 24.00 a 1. januára od polnoci do 2.00), nie však v blízkosti napríklad zdravotníckych a sociálnych zariadení, chovov hospodárskych zvierat a zoologických záhrad. Ak chcete sebe alebo svojim ratolestiam urobiť radosť, zadovážiť si môžete pyrotechniku kategórie F1. Túto je povolené predávať osobám starším ako 15 rokov a jej použitie nie je časovo obmedzené. Patria sem predovšetkým malé prskavky a niektorá detská pyrotechnika – ako búchajúce guľôčky, malé stroboskopy, malé včielky, detské dymovničky a podobne.
Dobré vedieť: Zakázanými formami pyrotechniky F2 a F3 sú napríklad batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk, a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.
Ak vám teda zostali staršie zásoby zakázanej pyrotechniky a radi by ste ju tento rok využili, dobre si to rozmyslite. Okrem prípadnej pokuty 500 až 2 000 € zo strany obce či mesta môžete pri manipulácii s ňou spôsobiť rôzne škody, a to nielen svojim susedom, ale i sebe. Takto zasiahnuté môžu byť zaparkované vozidlo či samotné bývanie (byt, dom, domácnosť).
Prípadné následky škôd na aute či nehnuteľnosti viete zmierniť
Pri uzatváraní poistenia auta či nehnuteľnosti je dobré myslieť aj na takéto nepríjemné možnosti. V prípade poistenia auta vykryjete takéto nebezpečenstvo povinným zmluvným poistením s pripoistením živelných rizík, ktorého zložkou je aj požiar, alebo havarijným poistením. Pri prvej voľbe – PZP s pripoistením, je dôležité naštudovať si limity krytia a nezabudnúť ani na prípadné výluky. Podobne v havarijnom poistení je takéto poškodenie auta pyrotechnikou kryté v rámci rizika požiar, ktorý je súčasťou živelných rizík. Na rozdiel od pripoistenia k PZP nemáva určené limity, resp. hornou hranicou je aktuálna hodnota vozidla. K ďalšej škode na aute môže dôjsť v prípade nutného hasenia požiaru následkom pyrotechniky, pričom aj táto škoda je zahrnutá v poistení auta.
Tak, ako viete zabezpečiť krytie finančných škôd na vozidle, môžete predísť finančnej tiesni v prípade škôd vzniknutých pyrotechnikou aj na vašej nehnuteľnosti. Reálne sa totiž stávajú poistné udalosti spôsobené vystrelenou pyrotechnikou na vonkajších žalúziách, parapetných doskách, plastových obkladoch, balkónoch či terasách, fasádach domov či podpálenie plastových kontajnerov. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti kryje všetky tieto poistné udalosti spôsobené požiarom z pyrotechniky či následným hasením tohto požiaru.
Ako postupovať, keď vám vznikla škoda?
V prípade požiaru, samozrejme, čo najskôr kontaktujte hasičov. Vždy však kontaktujte políciu, nakoľko potrebujete poisťovni doložiť hlásenie polície a ukončené šetrenie od hasičov s určením príčiny požiaru. Pre úspešné šetrenie a likvidáciu poistnej udalosti musíte vytvoriť fotodokumentáciu, prípadne video z miesta udalosti. Dbajte na to, aby zábery boli čo najostrejšie a nafotené tak, aby rozsah škody bol čo najlepšie viditeľný.
Tip: Ak máte možnosť a okrem vás zachytili poškodenie vášho auta či nehnuteľnosti aj iní ľudia, oslovte ich ako svedkov poistnej udalosti.
V každom prípade čo najskôr kontaktujte poisťovňu, hoci lehoty na nahlásenie poistnej udalosti zo zákona nie sú stanovené. Výnimkou je PZP, kde štát ukladá 15-dňovú lehotu od vzniku škody v rámci SR. Termíny na nahlásenie poistnej udalosti si však môžu určiť samotné poisťovne, preto ich oslovte bez zbytočného odkladu.
Poistenie vozidla a nehnuteľnosti verzus vandali
Poistenie bude vaše auto chrániť aj vtedy, keď ho počas novoročných osláv poškodí neznáma osoba. Nie je totiž výnimočné, keď si podgurážení okoloidúci „vezmú do parády“ zaparkované auto. V takom prípade pôjde o vandalizmus, čo je tiež riziko, ktoré je kryté z hore uvedených poistení.
Ani vašej nehnuteľnosti sa vandalizmus nemusí vyhnúť, ak ste za silvestrovskou zábavou vycestovali mimo bydliska. Nemilé prekvapenie po návrate domov musíte riešiť rovnako ako poistnú udalosť následkom pyrotechniky, a teda vzniknutú škodu náležite zdokumentujte a kontaktujte poisťovňu.
Všetky škody, ktoré vám vznikli na aute alebo majetku následkom vandalizmu, je potrebné vždy nahlásiť polícii.
Ako predídete prípadným škodám na aute počas Silvestra?
Počas silvestrovskej noci sa snažte dodržať najmä tieto zásady:
- Auto zaparkujte na nejaké bezpečné miesto, napríklad do garáže. Ak takúto možnosť nemáte, skúste ho preparkovať na menej frekventované miesto.
- V aute nenechávajte žiadne cennosti, elektroniku alebo iné osobné veci. Ak už nejaké predmety musíte ponechať v aute, uložte ich do kufra a uistite sa, že je zamknutý.
Nenechajte nič na náhodu
Kvalitné poistenie zabezpečí vášmu vozidlu a nehnuteľnosti spoľahlivú ochranu aj počas silvestrovských osláv. Budete tak mať istotu, že nový rok nezačnete s nečakanými výdavkami.
Rezervujte si pár minút vášho času aj na poistenie majetku, ktoré vás ušetrí od veľkých finančných strát nielen počas novoročnej noci, ale po celý rok.
Ak hľadáte PZP a havarijnú poistku za najlepšiu cenu, vďaka online porovnaniu poistenia auta si tak môžete dopriať komplexné zabezpečenie. A zároveň aj sebe. Nikdy neviete, kedy sa vám práve takáto poistná ochrana bude hodiť.
Len pár kliknutí vás delí od najlepšej ponuky poistení!