Narazili ste už na nové dopravné značenie na cestách?
19.05.2020 | Autor: Eva Majerská
Napriek tomu, že posledné mesiace sa pozornosť venuje najmä boju proti pandémii, netreba zabúdať ani na ostatné oblasti života. Od apríla sú totiž v platnosti zmeny v cestnej premávke. Zhrnuli sme vám zopár základných zmien aj s ukážkou z praxe.
Novela zákona o cestnej premávke bola prijatá ešte na jeseň roku 2019 a účinnosť nadobudla od 1.4.2020. Už v novembri ste si mohli v našej aktualite prečítať, čo všetko sa plánuje zmeniť. Teraz pripájame aj niečo navyše.
Povinné vytvorenie záchranárskej uličky v praxi
V bežnej situácii je na cestách vidieť nespočetné množstvo vozidiel a tvoriace sa kolóny. Práve v takých situáciách mávajú problémy vozidlá s právom prednostnej jazdy. Mnohí vodiči sú totiž pri siréne zmätení a v rýchlosti nevedia, kam sa zaradiť. Existuje pritom jednoduché pravidlo – vozidlo v ľavom pruhu sa radí vľavo, vozidlo v pravom pruhu napravo. Medzi nimi tak vznikne dostatočný priestor na prejazd sanitky, hasičského či policajného vozidla, tzv. záchranárska ulička. Ak je pruhov viac, pomôže vám pravá ruka. Palec predstavuje ľavú stranu, kam sa radia vozidlá v ľavom pruhu a všetky ostatné (tak ako zvyšné štyri prsty) sa radia na pravú stranu. Nezáleží na tom, či sú tieto pruhy dva, tri alebo štyri (čo však platí skôr pre zahraničie).
Zdroj obrázka: topspeed.sk
V prípade potreby je dovolené využiť na zastavenie aj také miesto, ktoré je za normálnych okolností neprípustné. Zároveň je dobré dodržať si určitý priestor pred vozidlom pre následné znovuzaradenie do svojho pruhu. V nijakom prípade však neskúšajte vytvorenú uličku zneužiť na prejazd, pretože riskujete vysokú pokutu.
Správne zipsovanie pomôže doprave
Doteraz bolo zipsovanie povinné v prípade, že to určovala značka alebo bola prekážka na ceste. Od apríla je povinné všade, kde sa vytvára kolóna áut. Určené sú 2 základné pravidlá. Prvým je dodržanie plynulosti premávky. Vozidlo, ktoré sa snaží odbočiť (pretože pruh nepokračuje alebo je tam prekážka) a dalo o tom znamenie, musí vodič jazdiaci vo vedľajšom pruhu pustiť pred seba. Snaží sa tak urobiť bez toho, aby musel zastaviť, čiže postupným spomaľovaním. Ak si vodiči túto ohľaduplnosť osvoja, budú sa vozidlá zaraďovať priebežne a plynulo, takže by sa ani premávka nemala priveľmi brzdiť.
Druhou dôležitou vecou je myslieť na to, že zaradiť sa do vedľajšieho pruhu je ideálne až na konci spájania pruhov. Aby sa zbytočne nebrzdil len jeden pruh a druhý ostane voľný, pričom spojenie pruhov je až o niekoľko desiatok či stoviek metrov.
Základným šoférskym pravidlom zipsovania je teda určite ohľaduplnosť a rešpektovanie ostatných vodičov. Len tak sa dá zabezpečiť plynulá doprava, z ktorej nebudú vodiči nervózni a zamedzí sa aj vzniku škodových udalostí.
Dopravné značky v novom šate
V rámci dopravných značiek sa novela snaží o zjednotenie v rámci Viedenského dohovoru. Postupne tak z našich ciest zmiznú niektoré označenia a budú nahradené novými. Postupne preto, lebo nie je možné vymeniť plošne všetky naraz. Plynúť bude približne dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého by mali byť pôvodné dopravné značky vymenené za nové.
Jednou z tých dôležitých, ktoré sa budú meniť, je označenie diaľnic. Aktuálne pozdĺžne modré tabule sa vymenia za štvorcové zelené. Ako diaľnice ostávajú označené všetky cesty, kde je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h, teda aj doteraz známe cesty označené písmenom „R“. Značka pre rýchlostné cesty ako také sa ruší. Po novom budú cesty mimo diaľnic označené modrou štvorcovou tabuľou ako cesty pre motorové vozidlá s maximálnou povolenou rýchlosťou 90 km/h.
Niektoré dopravné značky prechádzajú zmenou aj z dôvodu modernizácie spoločnosti. Príkladom je napríklad výmena rušňa s pohonom na uhlie, ktorý označuje železničné priecestie, za moderný elektrifikovaný vlak bez emisií. Ďalšou je značka pre pešiu zónu. Pravdepodobne tvorcovia využili fakt, že na materskej a rodičovskej dovolenke s deťmi sú väčšinou matky, preto sa aj osoby na tejto značke vymenili. Dieťa za ruku po novom povedie matka, nie otec. Samozrejme, takáto zmena nemá žiadny iný dopad na motoristov. Len možno poukáže na iné zvyky v spoločnosti.
Hoci sa dopravné označenia budú meniť postupne, ostatné zmeny platia už od 1. apríla. Nie je to vtip, a preto by vodiči na tie najdôležitejšie určite nemali zabúdať. Aby si zbytočne neodľahčovali svoje peňaženky.
Ušetriť peniaze vám pomôžeme aj my. Stačí využiť našu online kalkulačku poistenia!