info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Nízkoenergetický, aktívny či pasívny dom: Ktorý sa oplatí viac?

08.06.2023 | Autor: Katarína Zelinková

Ochrana životného prostredia je horúcou témou aj v staviteľstve. Dnes si môžete vybrať, v akom dome chcete žiť aj podľa jeho energetickej náročnosti. Viete, o čom je reč?

pasívny dom“ width=

Od roku 2016 platí, že každá novostavba na Slovensku musí byť energeticky úsporná. To znamená, že každému novopostavenému domu je udelený tzv. energetický štítok. Je to certifikát s vyčíslením primárnej energie, ktorá označuje, ako kvalitne je nehnuteľnosť postavená a koľko prírodných zdrojov bude musieť spotrebovať pri svojej prevádzke. Číslo na energetickom štítku musí tiež potvrdiť, že nová stavba nebude mať vysoké prevádzkové náklady. Na akej úrovni tieto náklady vlastne budú, sa rozhodne staviteľ. Môže postaviť nízkoenergetický, aktívny či pasívny dom. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú medzi týmito typmi stavieb rozdiely.

Čo je nízkoenergetický dom?

V našich končinách sme stále verní klasickým domom, no v zahraničí by ste nízkoenergetické typy stavieb našli vo veľkom. Mnohým majiteľom sa osvedčili a považujú ich za správnu voľbu. Nízkoenergetický dom, ako už názov napovedá, nepotrebuje pri svojej prevádzke veľa energie. V porovnaní s bežným domom spotrebuje o polovicu, v niektorých prípadoch až o dve tretiny, menej.

To, čo môže mnohých záujemcov o tento typ nehnuteľnosti odradiť, sú vysoké stavebné náklady. Postaviť nízkoenergetický dom nie je najlacnejšie, no táto investícia sa v budúcnosti vráti v podobe nízkych paušálnych výdavkov za energie. Je potrebné investovať najmä do kvalitného a hrubého zateplenia obvodových múrov a tiež strechy. Samozrejmosťou by mala byť aj špičková izolácia, stavebné konštrukcie a okná, ktoré veľmi dobre tesnia. Stavba musí byť postavená tak, aby jej jednotlivé časti čo najlepšie bránili úniku tepla a nevznikali tepelné mosty. Tiež je v tomto dome dôležité vybrať vhodný spôsob ohrevu teplej vody, vykurovací systém a rozdeliť miestnosti na vykurovacie zóny.

Ako funguje aktívny dom?

Každá nehnuteľnosť pri svojej prevádzke spotrebuje určité množstvo energie. Pri aktívnom dome platí, že vyprodukuje viac energie, než spotrebuje. Vyrába ju predovšetkým zo slnka prostredníctvom veľkoplošných fotovoltických panelov. Druhou možnosťou je využite vetra, a to na základe malých veterných elektrární, ktoré sú umiestnené napríklad na dome alebo v jeho blízkosti. Vyprodukovanú energiu, ktorú dom nevyužije, môže dodávať do verejnej siete. Táto myšlienka je síce veľmi atraktívna, no zatiaľ ťažko realizovateľná. Výstavba aktívnych domov je veľmi finančne nákladná a na to, aby plnili svoju funkciu, vyžadujú veľmi špecifické podmienky. Preto takýchto domov na Slovensku nenájdeme veľa.

Rovnako je to aj pri nulových domoch, ktoré na svoj chod ročne spotrebujú minimum energie, konkrétne do 5 kWh/m2 úžitkovej plochy. Kameňom úrazu takýchto nehnuteľností je tiež to, že ich výstavba je veľmi drahá a na našom území pre ne nie sú vhodné podmienky.

TIP: Ak žijete v klasickom dobe či byte, na energiách môžete vždy ušetriť. Prečítajte si naše tipy, ako na šetrenie energiami vo vašej domácnosti.

Pasívny dom má svoje pravidlá

Nehnuteľnosti, ktoré sú označované ako ekologické, zdravé či šetrné k prírode, sa stavajú aj u nás. Podľa odborníkov je pasívny dom približne o 9 % drahší než nízkoenergetický. Nejde teda o zanedbateľný cenový rozdiel, napriek tomu to nie je hlavný problém, kvôli ktorému od neho mnohí záujemcovia upustia. Pasívny dom potrebuje na svoje správne fungovanie rôzne technológie a zariadenia, ktorými musí disponovať od jeho samotného postavenia. Znamená to, že musí byť kompletne postavený celý naraz. Sme zvyknutí na to, že pri stavbe klasických domov sa niektoré časti dokončia neskôr, lebo majiteľ musí našetriť peniaze. Pri pasívnom dome to neplatí. Všetko v takejto nehnuteľnosti, od rekuperácie cez žalúzie až po stromy na záhrade, má svoju nezastupiteľnú úlohu, preto musia byť všetky časti domu k dispozícii hneď pri dokončení stavby.

Stavba akejkoľvek nehnuteľnosti je náročný proces, počas ktorého sa veľa vecí môže zmeniť alebo skomplikovať, čím sa konečná cena predraží. Preto je potrebné stavbu pasívneho domu veľmi dobre premyslieť. Ideálne je zvážiť viacero ponúk od stavebných firiem a možnosti, ktorú ponúkajú. Tento typ rodinného domu môže byť postavený na mieru daného pozemku alebo si môžete objednať pasívny drevený dom, ktorý je už vopred navrhnutý. So stavebnou firmou si následne dohodnete menšie zmeny a úpravy.

Ktorý typ domu je správna voľba?

V otázke bývania má každý z nás iné potreby, preferencie a rozpočet. Dom, ktorý je pre niekoho splneným snom, môže byť pre ďalšieho miestom, kde by nikdy nevedel žiť. V súčasnosti je však pri výstavbe akýchkoľvek nehnuteľností dôležité myslieť aj na životné prostredie a hľadať spôsoby, ako žiť čo najšetrnejšie. Nízkoenergetické, pasívne a aj aktívne domy sú jednými z možností. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, bude to pre vás znamenať zmenu životného štýlu a budete si musieť osvojiť nové návyky napríklad pri vetraní, kúrení či spotrebe teplej vody. Faktom však je, že veľa majiteľov domov, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu, si svoje rozhodnutie pochvaľuje. Preto určite neuškodí, ak si pri rozhodovaní urobíte aj malý prieskum skúseností ostatných ľudí, ktorí vlastnia alebo žijú v takýchto nehnuteľnostiach.

Situácia na slovenskom stavebnom trhu zatiaľ pasívnym alebo nízkoenergetickým domov veľmi naklonená nie je. Stavitelia a tiež aj samotní klienti nemajú veľkú dôveru voči novým technologickým a stavebným postupom. Podobne je to v automobilovom priemysle, pretože mnohí motoristi elektromobilom stále neveria a uprednostňujú klasické autá. Takáto počiatočná nedôvera by sa však časom mala zmeniť, pretože energetická náročnosť budov sa postupne stáva veľmi dôležitým kritériom pri určovaní cien nehnuteľností.

Majú tieto domy drahšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti?

Jednou z dôležitých investícií v prípade akejkoľvek nehnuteľnosti je jej správne poistenie. Či už ide o nízkoenergetický, pasívny alebo aktívny dom, je to nehnuteľnosť, ktorá vyžaduje veľmi špecifické a kvalitné stavebné prvky. Preto by ste poistenie nehnuteľnosti pri takomto dome určite nemali zanedbať. Bez ohľadu na to, kde je takáto stavba postavená, či niekde v prírode alebo na inom mieste, nečakaná udalosť v podobe živelnej udalosti či lúpeže sa môže prihodiť kedykoľvek.

Rovnako nezabudnite ani na poistenie domácnosti, ktoré chráni všetko, čo vo vašom dome máte uložené. Hovoríme nielen o elektronike, domácich spotrebičoch a nábytku, ale aj o oblečení, športovom vybavení či potravinách. Keď už si dáte tú námahu, aby ste si postavili nehnuteľnosť, ktorá je šetrná voči životnému prostrediu, určite sa vám oplatí mať ju chránenú v prípade rôznych škôd a nepríjemností.

Pokiaľ ide o murovaný dom, bez ohľadu na to, či je šetrný voči životnému prostrediu alebo nie, s vyššími sadzbami poistného v prípade poistenia nehnuteľnosti a domácnosti rátať nemusíte. Situácia je iná pri drevodomoch, ktoré sú považované za rizikovejšie. V takom prípade je možné, že si za poistenie majetku priplatíte. Ale aj to má veľmi jednoduché riešenie. Porovnajte si ceny cez našu kalkulačku poistenia domu a domácnosti a zaručene nájdete to najvýhodnejšie poistenie. Alebo sa môžete obrátiť na náš zákaznícky servis, kde vám radi poradíme, prípadne vypracujeme individuálnu ponuku.

Poistite svoju nehnuteľnosť aj domácnosť bez toho, aby ste museli vstať z gauča. A to za tú najlepšiu cenu!