Kedy nastáva poistný podvod a čo zaň hrozí?
27.03.2023 | Autor: Eva Majerská
Poistné podvody nie sú v našich končinách ničím výnimočným. Poisťovne odhaľujú z roka na rok čoraz viac podvodníkov, ktorí sa snažia obohatiť na poistnom plnení za škodovú udalosť, ktorá sa nestala alebo sa stala inak.
Jedným z dôvodov, prečo počty odhalených pokusov o poistný podvod stúpajú, sú čoraz spoľahlivejšie metódy poisťovní na odhaľovanie podvodníkov. Oklamať poisťovňu teda dnes už nie je vôbec jednoduché. Pri odhalení to môže vyjsť páchateľa draho, pretože poistného podvodu sa prakticky nie je možné dopustiť náhodou.
Poistný podvod nastáva vtedy, keď sa ľudia snažia obohatiť z poistného plnenia na základe škodových udalostí, ktoré sa buď nestali, alebo k nim došlo iným spôsobom, než hlásia. Vyhovárať sa na neznalosť nepomôže, hoci existujú prípady, kedy sa poistenec nechal zlákať na podvodné konanie v domnienke, že o podvod nejde. Takou je napríklad situácia, keď pri zrážke vozidiel si účastníci vymenia roly vinníka a poškodeného podľa toho, kto z nich má výhodnejšiu poistku. Je to teda varovanie pre všetkých, ktorí škodovú udalosť riešia – poistnému podvodu sa môžete vyhnúť tak, že sa nenecháte zlákať nápadmi špekulantov, budete hovoriť pravdu a škody sa nebudete snažiť umelo navyšovať.
Najviac podvodníkov je medzi motoristami
Väčšina prípadov, ktoré poisťovne odhaľujú, sa týka neživotného poistenia. Z toho úplne najväčšie percento tvoria podvody pri poistení motorových vozidiel. Veľmi časté sú fingované parkovacie škody alebo úmyselne vyvolané dopravné nehody, ktoré si poistenci chceli nechať preplatiť z PZP. Na Slovensku sa už riešili aj prípady, kedy najatý kaskadér úmyselne vozidlo nabúral a zdemoloval ho. Poisťovne však majú tímy profesionálov a potrebné vybavenie, a tak sa vďaka podrobnému technickému šetreniu z roka na rok darí dokázať čoraz viac nekalých úmyslov.
Poistné podvody sa vyskytujú aj v poistení nehnuteľností. Ľudia sa snažia získať náhradu škody aj v prípadoch, ktoré sú zaradené do poistných výluk. Napríklad škody, ktoré vznikli z nedbanlivosti, prípadne sa nestali náhodne, ale poškodení ich ako náhodu uviedli. Vtedy môže ísť tiež o poistný podvod. Príkladom je nezamknutý a následne vykradnutý byt, otvorené okno a vytopený byt po búrke a podobne.
Ďalšou kapitolou je životné poistenie a úrazové, prípadne cestovné poistenie. Ľudia sa snažia získať poistné plnenie za úrazy, ktoré sa stali ešte pred vznikom poistenia. Poisťovne si obzvlášť posvietia na podozrivých klientov, ktorí majú naraz uzatvorených aj niekoľko životných poistení a snažia sa v pravidelných intervaloch uplatniť náhradu ujmy z rôznych úrazov.
Pre poistný podvod môže vinník skončiť za mrežami
Podľa definície Trestného zákona hrozí odňatie slobody na 1 až 15 rokov podľa rozsahu spáchaných škôd nielen tomu, kto vyláka od iného poistné plnenie. Väzenie hrozí aj tomu, kto je oprávnený konať za inštitúciu, ktorá poistné plnenie poskytuje, a napomáhal neoprávnene získať poistné plnenie niekomu, kto naň nemá nárok. Týka sa to už podvodu v hodnote od 266 eur. Existujú organizované skupiny, ktoré sa snažia zarábať na poistných podvodoch, pričom ich členmi sa môžu stať aj zamestnanci poisťovní alebo napríklad lekári. Tí napríklad napomáhajú ľuďom, ktorí majú úrazové poistenie, získať poistné plnenie z úrazov či chorôb, ktoré sa nestali. Jednoducho, každý, kto sa akýmkoľvek spôsobom zapletie do poistného podvodu, môže riskovať väzenie. A pozor, platí to aj pre podvod v štádiu pokusu, pri ktorom ešte k obohateniu páchateľa nedošlo.
Jednoduchým riešením, ako si nájsť spoľahlivé aj výhodné poistenie, je porovnanie ponúk cez online kalkulačku. Pri poistnej udalosti tak budete môcť za normálnych okolností očakávať aj príslušné poistné plnenie.