Predĺžený ordinačný čas sa lekárom nepáči
18.10.2017 | Autor: Netfinancie.sk
Parlament minulý týždeň schválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá okrem iného upravuje aj ordinačné hodiny všeobecných praktických lekárov. Po novom budú musieť poskytovať ambulantnú starostlivosť minimálne 35 hodín týždenne a ordinovať do 15. hodiny aspoň dvakrát do týždňa.
Navrhovaná novela je hrozbou
Podľa slov ministra zdravotníctva Tomáša Druckera bolo cieľom tejto novely umožniť pacientom návštevu lekára počas dňa, aby sa tým vyhli vyhľadávaniu ambulantnej pohotovosti. Pre pacientov sa tak mala vo všeobecnosti zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Pôvodný návrh bol, aby praktickí lekári ordinovali minimálne 30 hodín týždenne a v ambulancii boli dva dni v týždni do 14. hodiny. Poslanci však napokon schválili pozmeňujúci návrh zdravotníckeho výboru, ktorý je v konečnom dôsledku z pohľadu lekárov ešte horší.
Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) považuje rozhodnutie poslancov za veľmi nešťastné. Podľa nej sú administratívne zásahy laikov do organizácie práce lekárov hrozbou. Negatívne vníma tento krok aj Slovenská lekárska komora (SLK), ktorá zastáva názor, že podobné zmeny dostupnosť zdravotnej starostlivosti nezvýšia, ale naopak znížia. Lekári podľa nich nebudú mať už čas na administratívne úkony, návštevy pacientov v domácej liečbe či na ďalšie vzdelávanie. Zmeny, ktoré vraj boli schválené bez vedomia lekárov, preto odmieta aj Asociácia súkromných lekárov (ASL).
Pacienti majú iný názor
Skúsenosti pacientov však naznačujú, že k istej zmene prísť musí. Nie je totiž výnimkou, že pacient na obed či krátko popoludní lekára v ordinácii už nenájde. Keďže si ordinačné hodiny určuje lekár sám, často sú v neprospech pacientov. Vyskytujú sa tiež prípady, kedy lekár vlastné ordinačné hodiny nedodržiava a je ho veľmi ťažké zastihnúť. Argumenty týkajúce sa nevyhnutného času na administratívne úkony sú podľa Mariána Petka, prezidenta asociácie nemocníc, len výhovorkou. Veľká časť administrácie sa dá totiž presunúť na sestričku, čím lekár získa viac času na prácu s pacientmi.
Zmeny sa dotknú aj ambulantných pohotovostí
V rámci novely sa upravilo aj fungovanie ambulantných pohotovostí, resp. súčasných lekárskych služieb prvej pomoci (LSPP). Po novom ambulantnú pohotovosť nahradí novovzniknutá sieť tzv. pevných a doplnkových pohotovostí. V pevnej sieti by mala od leta budúceho roka pohotovosť povinne fungovať v každom okresnom meste, a to v čase od 16. do 22. hodiny, počas dní pracovného pokoja od 7. do 22. hodiny. Doplnková pohotovosť bude naopak dobrovoľná a k dispozícii bude počas pracovných dní nepretržite aspoň 2 hodiny. Na prevádzku ambulantných pohotovostí bude potrebné povolenie, ktoré bude vydávať ministerstvo zdravotníctva.
Súčasná LSPP, ktorou sa zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti by mali zaniknúť najneskôr v lete budúceho roka. Keďže sa jedná o starostlivosť, ktorá je pokračovaním tzv. lekára prvého kontaktu, netreba sa obávať urgentných či život ohrozujúcich stavov. Tie budú aj naďalej poskytované bez zmeny prostredníctvom rýchlej záchrannej služby (čísla 112 alebo 155).