Túžite utiecť do tepla? Zistite, kde je najlepšia dovolenka zime
07.12.2023 | Autor: Katarína Zelinková
Chcete si užiť slnečné lúče aj počas zimného obdobia? Vyberte sa do exotiky. Pozor však, aby ste si vybrali správne obdobie v cieľovej krajine. Neviete, čo čakať? Poradíme vám, kam na dovolenku na jeseň a v zime, a na čo si dať pozor.
Cesty do exotiky plánujte s ohľadom na monzúnové obdobia
Ak túžite po typickom plážovom leňošení, exotické krajiny vás nesklamú. Pozor však na daždivé obdobia. Aj keď v krajinách bližšie k rovníku je teplo po celý rok, búrky a vytrvalé dažde vám môžu výrazne narušiť plány. Našťastie, v mnohých destináciách sa už v novembri končia monzúny a tak je ideálnou dovolenkou v exotike práve predvianočný čas – v decembri. Počas samotných Vianoc a na Nový rok bývajú ceny za ubytovanie najvyššie, čo však nie je nič výnimočné.
Ktoré destinácie sú pre exotickú dovolenku najlepšie?
Ideálnu dostupnú exotickú dovolenku ponúka Dubaj, kam doletíte už za približne 5 hodín a ponúka všetky letné typy aktivít, na aké si len spomeniete, navyše aj atrakcie v púšti. V septembri a októbri je v Dubaji ešte stále mimoriadne horúco, aj vyše 40°C. Postupne od novembra a decembra teploty klesajú na príjemných 25-27°C.
Aj Egypt je v zime preferovanou destináciou Slovákov. Výhodou je, že je tam stále príjemne teplo na polihovanie pri bazéne, ale zároveň omnoho pokojnejšie, než počas leta. Trocha vzdialenejšou destináciou sú Kapverdské ostrovy, ktoré sa nachádzajú asi 600 kilometrov od západného pobrežia Afriky. Takmer celoročne sú plné slnka s teplotami okolo 27°C. V septembri tu býva najteplejšie, ale môže aj pršať, zatiaľ čo počas našej zimy (december – apríl) sú najsuchšie obdobia a o niečo nižšie teploty. Na opačnej strane Afriky je obľúbeným exotickým rajom Zanzibar, kde sú celoročne teploty od 25 do 33°C a vysoká vlhkosť vzduchu. Obdobie kratších dažďov tu nastáva v decembri, dlhšie viacdenné dažde sa vyskytujú v máji.
Ak si vyberiete ako svoju destináciu ostrovy v Karibiku, pripravte sa na to, že do novembra je tam obdobie hurikánov, ktorému je dobré sa vyhnúť. Teploty sú však celoročne na úrovni okolo 30°C. Ide už však o vzdialenejšie miesta, kam sa letí približne 10 hodín čistého času.
Veľmi obľúbenou destináciou ostáva aj Thajsko, ktoré je cenovo dostupné a plné atrakcií typických pre exotiku. Overte si, do ktorej lokality smerujete, pretože aj tu sa striedajú obdobia sucha a dažďov. Rovnako je to u čoraz obľúbenejších Maledív a Srí Lanky.
TIP: Ak vám chlad nevadí, v Európe nájdete veľa zaujímavých destinácií, ktoré sú v zimnom období ešte čarovnejšie. Ak hľadáte destináciu na zaujímavý výlet, skúste si vybrať z našich tipov na zimnú dovolenku v európskych mestách.
Nezabudnite na očkovanie
Exotické krajiny sa vyznačujú iným podnebím a podmienkami, než na aké sme v Európe zvyknutí. Preto sa odporúča, aby ste si pred cestou do exotiky prezreli aj zoznam povinných a odporúčaných očkovaní. Ideálne je oboznámiť sa s ním už pri kúpe letenky. Po absolvovaní povinného očkovania dostanete očkovací preukaz, bez ktorého vás do danej krajiny nepustia. Zároveň platí, že sa musíte dať zaočkovať minimálne 10 dní pred príchodom do danej krajiny.
Čo ďalšie by vám na dovolenke v exotike nemalo chýbať?
Do krajín mimo Európskej únie budete určite potrebovať pas, ktorý je platný najmenej 6 mesiacov po plánovanom návrate. Mnoho krajín vyžaduje aj víza, niektoré si však vybavíte jednoducho priamo na letisku po prílete, zväčša platia 30 dní. Môže sa vyžadovať poplatok, tieto informácie si teda zistite vopred, aby ste neboli prekvapení. No a samozrejme, cestovné poistenie. Pri jeho uzatváraní nezabudnite zvoliť územnú platnosť do celého sveta. Počítajte si tým, že jeho cena bude vyššia, než do Európy. To ale neznamená, že poistenie na dovolenku v exotike preplatíte. Využite našu online kalkulačku cestovného poistenia a veľmi ľahko si nájdete tú najlacnejšiu ponuku. Odporúčame, aby ste si pri dojednaní poistenia dôsledne preštudovali Všeobecné poistné podmienky. Niektoré exotické krajiny sú známe nielen ako zaujímavé turistické miesta, ale zároveň aj oblasti s nestabilnou politickou situáciou. Medzi štandardné výluky z poistenia do zahraničia patria udalosti, ku ktorým prišlo v súvislosti s vojnou a terorizmom.
V neposlednom rade nezabudnite na to, že cestovné poistenie môže okrem liečebných nákladov kryť aj ďalšie riziká. Odporúčame mať aj pripoistenie batožiny a zodpovednosti za škodu. Tiež sa vám určite bude hodiť aj poistenie storna, ktoré vám zaručí preplatenie storno poplatkov v prípade, keď zaplatený zájazd, resp. uhradené cestovné služby nebudete môcť využiť, napríklad z dôvodu náhleho ochorenia alebo úrazu.
Zvážte celoročné cestovné poistenie
Ak do zahraničia cestujete viac krát do roka, či už do Európy alebo celého sveta, premyslite si, či sa vám neoplatí vybaviť celoročné cestovné poistenie. V rámci neho si môžete tiež dopoistiť rovnaké riziká, ako sme spomenuli vyššie. Výhodou celoročného variantu poistenia do zahraničia je to, že si ho stačí uzatvoriť iba raz a budete mať zaručenú poistnú ochranu počas celého roka. Ceny tohto typu poistenia si tiež môžete porovnať cez naše online porovnanie cien cestovného poistenia. Ľahko a rýchlo sa takto poistíte na všetky vaše cesty, napríklad na výlet za polárnou žiarou, letnú dovolenku v Talianku, či pobyt v exotike.
Či už hľadáte najvýhodnejšie cestovné poistenie na krátky výlet či dovolenku v exotike, s našou kalkulačkou cestovného poistenia ho určite nájdete!