Hypotéky s historicky najnižším úrokom - sú však pre každého?
10.02.2015 | Autor: Netfinancie.sk
Hypotékam s výhodným úročením ešte celkom neodzvonilo. Podľa odborníkov môže úrokové dno pôžičiek na bývanie naďalej klesať, čo ale neznamená, že si ich bude môcť dovoliť každý. Podľa posledných správ totiž Národná banka Slovenska pristúpila k sprísneniu podmienok na ich získanie.
Výhodné úroky vďaka ECB
Aktuálna hranica úrokových sadzieb pre hypotéky sa pohybuje okolo 2 percent, čo je nové historické minimum. Viacerí finanční analytici sa zhodujú v názore, že podobná expanzia hypoték a klesanie úrokových sadzieb by mohli pokračovať aj v tomto roku. Celkový vývoj však závisí prevažne na politike Európskej centrálnej banky, ktorá drží úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni už nejaký čas. Udržiavanie výhodných úrokových sadzieb sa jej vypláca, pretože komerčné banky si od nej za týchto podmienok požičiavajú finančné prostriedky. Okrem ECB však stojí za výhodnými úverovými podmienkami aj znižovanie cien nehnuteľností, rast reálnych miezd a tiež snaha bánk poskytovať hypotéky ako mimoriadne bezpečné úvery. Aj napriek skvelým úverovým podmienkam sa nemožno radovať úplne.
Prísnejšie preverovanie klientov
Začiatkom tohto roka prijala Národná banka Slovenska opatrenie, ktorým sa snaží bojovať proti zbytočnému zadlžovaniu sa Slovákov. Výhodné úrokové sadzby, ktoré sú často motiváciou k požičiavaniu prehnane vysokých súm, sa môžu časom meniť a tým spôsobiť klientom značné komplikácie s ďalším splácaním úveru. Preto sa NBS rozhodla, že sprísni celkové podmienky pre získanie hypotekárneho úveru. V praxi by to malo znamenať toľko, že klient žiadajúci o hypotéku na bývanie, by mal prejsť zložitejším, viacfázovým procesom schvaľovania. Cieľom tohto procesu je riadne zhodnotiť schopnosť klienta splácať úver, a to aj pri hypotetickom náraste úrokových sadzieb. Primárne sa toto sprísnenie dotkne klientov s nižšími príjmami, ktorým tak môže banka odmietnuť poskytnutie hypotéky v požadovanej výške. Podľa aktuálnych údajov Československej obchodnej banky najvyššiu hypotéku stále splácajú Bratislavčania, a to v priemernej výške 64 125 eur. Naopak najnižšiu hypotéku majú obyvatelia z prešovského regiónu, ktorej výška sa pohybuje okolo 40 661 eur.
Prísnejšie pravidlá zaviedol aj štátny fond
Hypotéky zo štátneho fondu sú považované za jedny z najlacnejších. Fyzické osoby môžu od fondu za veľmi nízke úrokové sadzby od jedného eura získať úver až vo výške 60 tisíc eur, pričom splatnosť je možné dohodnúť až na 40 rokov. Podobne aj tu sa však podmienky na získanie takejto hypotéky od minulého roka sprísnili. Zákon napríklad presne vymedzuje, že žiadosť o podporu na obstaranie bytu si môžu podať len manželia do veku 35 rokov alebo manželia s dieťaťom vo veku maximálne 3 roky, príp. maximálne 5 rokov pri osvojenom dieťati. Zákon rovnako určuje, aká je maximálna podlahová plocha obstarávaného bytu, ako aj podmienky ručenia. Rovnako sa zmenili aj jednotlivé náležitosti úverovej žiadosti a jej príloh. Fond prijíma žiadosti prostredníctvom mestských úradov od 1. apríla do 31. októbra, ak teda máte v pláne si tento rok žiadosť podať, myslite na to, že vybavenie viacerých potvrdení môže nejaký čas trvať.