Havarijné poistenie motocykla nie je zbytočnosť – čo všetko vám pokryje?
04.05.2022 | Autor: Eva Majerská
Motocykle sú veľmi obľúbeným prostriedkom prepravy, no jazda na nich je predovšetkým koníčkom a vyjadrením životného štýlu. Na Slovensku počet evidovaných motocyklov z roka na rok stúpa, podľa policajnej štatistiky z jari 2022 je ich okolo 163 tisíc (vrátane tých s postranným vozíkom). A napriek tomu iba malá časť z nich je havarijne poistená. Motocykle pritom patria medzi najcitlivejší hnuteľný majetok.
Prečo je to tak? Jedným z dôvodov je, že motocyklisti chcú na poistení šetriť. Ale nemusí sa to vyplatiť.
Bez PZP pre motocykle ani na krok
Povinné zmluvné poistenie pre motorku je zo zákona povinné a majitelia naň dbajú. Napokon, pri nesplnení tejto povinnosti hrozí majiteľom nielen pokuta, ak ich skontroluje policajná hliadka, ale najmä veľké náklady pri škodách spôsobených inému účastníkovi premávky. PZP musia mať uzatvorené aj motocykle na rekreačnú jazdu, na ktorých sa nejazdí celoročne. Ak by takýto majiteľ motocykla spôsobil nehodu, pri ktorej by druhý účastník utrpel materiálne škody alebo zdravotnú ujmu, vinník by musel škody platiť z vlastnej peňaženky. Ide často o tisícové položky alebo dokonca sú prípady, kedy poisťovňa z uzatvoreného PZP platila poškodenému doživotnú rentu za trvalé zdravotné následky.
Oproti tomu je havarijné poistenie motocykla podceňovaná záležitosť. Jeho význam je však rovnako veľký, a to kvôli vlastným škodám pri havárii alebo krádeži motocykla. Nemenej dôležité sú kompenzácie prípadných zdravotných následkov motocyklistu po nehode, na to je však potrebné mať uzatvorené úrazové pripoistenie, či už k havarijnému poisteniu alebo k PZP. V takom prípade sú kryté aj škody na zdraví motocyklistu. Havarijné poistenie motocykla alebo adekvátne pripoistenia k PZP teda rozhodne nie sú zbytočne vyhodené peniaze. Motocyklista je jedným z najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, ktorá z roka na rok hustne a stať sa môže čokoľvek.
Výhody havarijného poistenia pre motorku
Toto poistenie zaručuje náhradu škôd pri:
- nehodách,
- živelných udalostiach,
- krádeži celého motocykla alebo jeho súčastí,
- vandalizme.
Okrem havarijného poistenia motocykla máte možnosť uzavrieť pripoistenie k PZP. Pripoistiť sa oplatí najmä úrazové poistenie, ktoré sme už spomínali a ktoré pokrýva riziko trvalých následkov či smrti. Motocyklisti si tiež môžu poistiť batožinu proti strate či krádeži, škody spôsobené živelnými udalosťami alebo odcudzenie motorky. Je dobré si overiť, či má daný balík poistenia aspoň základné asistenčné služby, pretože takáto asistencia pri nehode či poruche, na rozdiel od havarijného poistenia či PZP osobných vozidiel, nebýva samozrejmosťou. V ponuke sa dá nájsť navyše aj rozšírená asistencia.
Uzatvorenie pripoistení v rámci PZP je určite cenovo výhodnejšie, treba však dávať pozor na limity, ktoré určujú maximálnu výšku plnenia zo strany poisťovne. Pre motocyklistu ako živiteľa rodiny môže byť totiž veľmi nepríjemné, ak kvôli vážnemu zraneniu na niekoľko mesiacov preruší svoju prácu.
Náš odborník na poistenie, Vladimír Cvik, upresňuje, aká je v súčasnosti ponuka na trhu a čo by poradil motorkárom: „Aktuálne je na poistnom trhu dostatok možností, aby si aj motocyklisti vybrali spoľahlivú ochranu svojho zdravia a majetku. Havarijné poistenie na motocykel si online spôsobom môžete uzatvoriť v poisťovni Union, UNIQA či Wüstenrot, umožňujú to aj ďalšie, ale iným spôsobom ako online. Čo sa týka pripoistení, najširšiu ponuku má UNIQA, kde si pripoistíte aj úraz, batožinu či rozšírenú asistenciu. Úrazové pripoistenie však ponúka aj Wüstenrot. Pri PZP je to podobné, najrozšírenejšie riziko úrazu poskytuje viacero poisťovní, živel alebo odcudzenie nájdete v Union-e. V každom prípade je však dobré sa zamyslieť aj nad týmto spôsobom ochrany. Myslieť by na to mali najmä vášniví motorkári, ktorí sa často premávajú po frekventovaných cestách či horských priechodoch. Také živelné udalosti nás však môžu prekvapiť hocikde a počas celého roka. Čo sa týka cien, havarijné poistky na motocykle sú vo všeobecnosti drahšie, porovnateľné s poistným pre bežné vozidlá. Jedným z faktorov je, že ide predsa len o väčšie riziko poškodenia v prípade havárie. V PZP cena závisí napr. od kubatúry, takže nemôžeme porovnávať poistenie na silnú motorku a poistenie na skúter či babetu. Tam sú určite značné cenové rozdiely.“
Pri určovaní ceny za havarijné poistenie pre motocykel rozhoduje, podobne ako v prípade automobilu, poistná suma, objem a výkon motora, hmotnosť motocykla, jeho vek a tiež to, kde bol registrovaný, teda trvalé bydlisko držiteľa. Vplyv na výšku poistenia môže mať aj história nehodovosti u majiteľa, pri bezškodovom priebehu predošlého poistenia môžete získať výhodnejšie sadzby.
Nájdite si najvýhodnejšie havarijné poistenie na svoj motocykel!