info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Čo tak už konečne nahradiť papier? 2. časť

09.02.2015 | Autor: Vladimír Kožuch

Pokračovanie môjho blogu na tému „potreby preukazovania uzatvoreného poistenia“ začínam odpoveďou na položenú otázku z prvej časti, a to či platia alebo neplatia medzinárodné dohody súvisiace s potvrdením o poistení.

Predpokladajme, že medzinárodné dohody platia, a v tom prípade sa nám ponúka záverečná otázka: Ak môže byť existencia EČV potvrdením uzatvoreného poistenia v zahraničí, prečo to nemôže byť aj na Slovensku? Ak mám byť úprimný, Bielu kartu vám vyrobí každý trochu počítačovo zdatnejší stredoškolák vo Photoshope za pár minút. A zavádzať ochranné prvky, ktoré mimochodom požaduje ešte pôvodné znenie zákona č. 381/2007 o PZP, a ktoré sa nikdy nezaviedli, považujem za zbytočne nákladné a v dobe „online“ za zastarané riešenie.

Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) je totiž aj tak povinná policajnému zboru podľa už spomínaného zákona o cestnej premávke poskytovať elektronicky údaje o vozidlách, ktoré majú uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Poisťovne sú zase podľa zákona o PZP povinné oznamovať všetky uzatvorenia, zmeny a ukončenia zmlúv PZP Slovenskej kancelárii poisťovateľov.

Predstava je jednoduchá, aká bude prax?

Ak si teda všetci plnia svoje povinnosti, nič by aktuálne nemalo brániť tomu, aby mal policajný zbor plnohodnotnú a časovo aktuálnu databázu povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel. Žiadne papierové potvrdenie potom netreba a ušetríme lesy aj nervy. K represívnym opatreniam typu tisíc kamier, ktorými na nás bude „veľký brat“ dozerať, by teda ministerstvo vnútra mohlo pridať aj niečo pozitívne, napríklad takýto systém online kontroly PZP.

Alebo čo je ešte jednoduchšie, tak ako policajti v zahraničí nekontrolujú Zelenú kartu, nekontrolovali by ani tí naši Bielu kartu. Platil by predpoklad, že ak má auto ŠPZ, má aj poistenie. A o to, či ho naozaj má, by sa starala SKP a poisťovne, poťažmo obvodné úrady, ktoré majú ako jediné právo takýchto vodičov či držiteľov auta pokutovať .

Chcelo by to úpravu celého systému PZP

Celý súčasný systém je ale dosť nedokonalý. Chcelo by to zmenu zákona o PZP, ktorý by dal viac právomocí SKP. Tá má okrem polície ako jediná kompletnú databázu evidovaných aj poistených vozidiel a vedela by teda oveľa účinnejšie zatlačiť na neporiadnikov. Lebo väčšina z tých, ktorí auto nepoistia, sa spoliehajú na to, že ich cestná kontrola nezastaví, resp. policajtov nejako presvedčia, že si potvrdenie zabudli doma. Obvodné úrady sú zase vo vyrubovaní pokút laxné, a tak systém neplní svoj účel.

Výsledkom je, že z 2,5 mil. vozidiel evidovaných na Slovensku je 150 tis. nepoistených (údaj SKP z roku 2014). Je to síce iba 6 %, ale ak to prerátame na poistné, ide o 15 mil. eur.

Tak či onak, pri cestnej kontrole by si policajt od vás už žiadny papier o poistení nežiadal a ak máte ostatné doklady v poriadku, zaželal by vám len šťastnú cestu .

A tú vám želám aj ja!