Čo spôsobilo katastrofu na moskovských cestách?
25.05.2015 | Autor: Vladimír Kožuch
Ruskí vodiči sú asi najznámejšou skupinou „šialencov„ z internetu. YouTube a veľa iných webov je plných videí s bláznivými ruskými devuškami, opitými molodcami a absolútne arogantnými chrapúňmi na esúvéčkach.
Pár z takýchto videí som si prednedávnom pozrel a priznám sa, bolo to naozaj smiešne. Hoci v skutočnosti sa chcelo človeku skôr plakať. A radšej asi ani nechcem vedieť, ako ruské poisťovne stanovujú cenu poistenia. S takýmto správaním sa vodičov musia prerobiť aj gate.
Jazdiť autom v Rusku je čistý hazard
Podľa oficiálnych štatistík majú Rusi smutné prvenstvo. Na 100 tisíc obyvateľov pripadá najväčší počet úmrtí pri dopravných nehodách - až 20 obetí. To je asi trikrát viac ako na Slovensku a sedemkrát viac ako má krajina s najnižším počtom obetí, teda Švédsko. Ročne tak v Rusku zahynie viac ako 30 tisíc ľudí, čo je neuveriteľné číslo. Na Slovensku by to znamenalo úplne vyľudniť napr. Liptovský Mikuláš.
Rusko má však na rozdiel od ostatných európskych krajín aj isté špecifiká. Okrem tradičného alkoholu sa totiž na tragických dopravných nehodách najviac podpisujú jazda v protismere a agresivita.
Osobitným prípadom v tomto smere je Moskva. Podľa Moskovského sociologického strediska má viac ako 40 % vinníkov dopravných nehôd v Moskve pridelené tzv. „špeciálne“ evidenčné číslo vozidla. Majitelia takýchto vozidiel sú známi bezohľadnou agresívnou jazdou a správaním, ktoré spôsobuje vážne dopravné nehody. Dopravná polícia sa ich bojí zastaviť a ak to aj urobí, zvyčajne vyviaznu bez trestu. Všetky sľuby ruskej vlády a ostaných činiteľov o zamedzení vyčíňania týchto ľudí zostali vždy len na papieri a nič sa nezmenilo.
...keď reklama splní svoj účel a zaujme
Ako by to však chudákom vodičom v Moskve nestačilo, objavil sa aj ďalší faktor, kvôli ktorému majú aj ruskí poisťovací likvidátori hlavu v smútku. Chcete vedieť, čo spôsobilo v Moskve 517 dopravných nehôd za jediný deň?
Áno, boli to prsia. V Moskve v ten deň totiž jazdilo 30 nákladiakov, ktoré mali na boku veľkú reklamu. Tá spôsobila, že sa vodiči nevenovali riadeniu, ale „čumeli“ na veľké ženské prednosti. Samozrejme, časť z nich to neustála a nabúrala. Až po množstve telefonátov zasiahla dopravná polícia, ktorá až do odvolania stiahla všetky vozidlá s reklamou z ciest, a tak zabránila dopravnej a poisťovacej katastrofe. Či si môžu poisťovne žiadať náhradu za vyplatené škody od reklamnej agentúry, ktorá dodávky do mestských ulíc vyslala, mi nie je známe, ale na moskovských cestách sa reklama už neobjavila.
Zapojte sa do našej mini súťaže a vyhrajte!
Na záver malá súťaž:
Aká reklama by podľa vás spôsobila rovnakú situáciu na slovenských cestách?
Svoje návrhy nám posielajte na marketing@netfinancie.sk . Ten najlepší oceníme pekným darčekom.