pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Zranenia pri turistike nepodceňujte. 5 krokov, ako postupovať pri úraze na horách

13.10.2022 | Autor: Eva Majerská

Turistické trasy v horách sú ešte otvorené a tak aj počas babieho leta láka turistika nemálo turistov. So zhoršujúcim počasím sa však zhoršujú aj podmienky. V strmšom teréne alebo mimo turistických trás nie sú úrazy ničím výnimočným. Pevne veríme, že bez adekvátnej obuvi a výbavy na hory nechodíte, rovnako ako dúfame, že pri každej návšteve hôr máte uzavreté aj poistenie na hory.

záchranársky vrtuľník v horách

Ale ak sa úraz stane vám alebo ste svedkom úrazu niekoho iného, je potrebné zachovať pokoj. Ponúkame vám tipy, čo robiť a koho kontaktovať pri úraze na horách.

Zbytočným úrazom na horách najlepšie zabráni správna prevencia a znalosť vysokohorských podmienok. V lete obzvlášť je počasie v horách vrtkavé, a tak je dôležité predvídavo plánovať trasu, o jeseni hovoriť ani nemusíme. Nečakaná silná búrka môže doslova znemožniť pokračovanie v ceste a vtedy hrozia rôzne nebezpečenstvá. Od vyvrtnutých členkov až po životu nebezpečné pošmyknutie alebo zásah bleskom. Veľmi dôležité preventívne opatrenie je nechodiť na túru sám. Nikdy neviete, čo všetko sa môže stať a v prípade, že sa zraníte, máte výrazne obmedzené možnosti sám situáciu riešiť.

1.      Pamätajte na zásady prvej pomoci

Bez kurzu prvej pomoci by sme nemali nielen vyjsť na cesty vo vozidle, ale ani do hôr. Postup prvej pomoci, samozrejme, závisí od typu zranenia. Dôležité je správne vyhodnotiť situáciu. Ak je ranený v bezvedomí, neodkladne poskytnite prvú pomoc a volajte záchranárom. Pri prvej pomoci overte, či dýcha, zabezpečte mu jazyk pred zapadnutím a dajte ho na bok do stabilizovanej polohy. Ak nedýcha, začnite s oživovaním.

2.      Zraneného, ktorý je pri vedomí, stabilizujte a udržujte v teple.

To najzákladnejšie, čo môžete urobiť, je upokojiť ho, snažiť sa ho zakryť, aby bol v teple a stabilizovanej polohe až do príchodu lekára. Zranené končatiny môžete zafixovať (ruku jemne šatkou o telo, nohy k sebe) a urobiť mu pohodlie, ako to len terén umožňuje. Pri podozrení na zranenie chrbtice radšej so zraneným nemanipulujte a udržte ho ležmo. Prikryte ho bundou, dekou alebo mikinou, podľa toho, čo máte pri sebe.

3.      Kontaktujte horskú službu.

Môžete zavolať na európsku tiesňovú linku 112 a vyžiadať si horských záchranárov alebo môžete zavolať priamo na linku Horskej záchrannej služby, na číslo 18 300. Horská záchranná služba má aj aplikáciu, ktorú je vhodné mať v mobile a v prípade hlásenia cez ňu záchranári dostanú vašu priamu GPS lokáciu.

4.      Snažte sa zabrániť dehydratácii zraneného.

Pri podozrení na vážnejšie zranenie nedávajte zranenému piť, ale ovlažte mu pery. Príchod záchranárov môže trvať dlho kvôli sťaženým podmienkam terénu, ale ak neviete, čo zranenému presne je, v žiadnom prípade mu nedávajte tekutiny vo veľkom množstve alebo jedlo. Ak ste si istí, že ide „len“ o vyvrtnutý členok alebo iné zranenie končatiny, hlt vody neuškodí.

5.      Ste sám zranený? Po horskej službe kontaktujte aj svoju poisťovňu.

V prípade, že si sami vyvrtnete členok alebo zlomíte nohu, musíte sa spoľahnúť na pomoc od vášho spoločníka. O poistnej udalosti však treba čo najskôr informovať aj vašu poisťovňu. Poistenie na hory platí na Slovensku vo všetkých oblastiach, kde pôsobí Horská záchranná služba. Poskytuje vám krytie pre tieto zásahy: vyhľadávanienbsp;anbsp;vyslobodzovanie v tiesni, poskytovanie prvej pomoci osobe v tiesni, preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, preprava z horskej oblasti donbsp;zdravotníckeho alebo ubytovacieho zariadenia, a čo je dôležité, patrí sem aj preprava osoby v tiesni vrtuľníkom či iným prostriedkom. Prečo by si poistenie na hory mali uzavrieť nielen aktívni horolezci alebo skialpinisti, ale aj celkom obyčajní turisti, vysvetľuje odborník, Vladimír Cvik:  

„Pre všetky dospelé osoby platí, že ak si bude ich situácia vyžadovať zásah horskej služby, sú povinní uhradiť náklady s tým spojené a tieto sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Zdravotná časť zásahu, t.j. ošetrenie či podanie liekov, je síce občanom hradená zo zdravotného poistenia, no práve tá nákladnejšia časť, technická pomoc prinbsp;hľadaní, vyslobodzovaní a podobne za použitia špeciálnej techniky, je finančne náročná. Ako príklad môžem uviesť zásah vrtuľníka v ťažko dostupnom teréne, ktorý môže stáť aj 5 000 €. Práve pre takéto prípady slúži poistenie na hory, ktoré tieto výdavky pokryje. V porovnaní s cenou za výjazd je poistné zanedbateľné, takže ho určite odporúčam každému, kto sa do hôr vydá.“

Celkom jednoducho sa vám môže prihodiť aj situácia, že zablúdite a bez pomoci horských záchranárov nebudete schopní vrátiť sa z túry. Lepšie je tisíckrát sa poistiť, než jediný raz ľutovať a zadĺžiť sa na dlhé mesiace dopredu. Ľuďom, ktorí milujú turistiku a pravidelne za ňou cestujú aj do zahraničia, sa najviac oplatí uzavrieť celoročné cestovné poistenie spolu s poistením na hory.


Vydajte sa spoznávať prírodné krásy a užívajte si turistiku bez starostí! So správnym poistením.