info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Na čo nezabudnúť pri dovolenke autom? 8 dôležitých tipov

24.07.2024 | Autor: Eva Majerská

Dovolenka autom, najčastejšie do Chorvátska či Talianska, je najmä u Slovákov veľmi obľúbenou možnosťou. Vlastné auto zabezpečí isté pohodlie a samostatnosť, keďže sa nemusíte časovo prispôsobovať. Môžu sa však objaviť isté nepríjemnosti. Preto máme pre vás niekoľko užitočných rád, ako sa pripraviť na cestovanie vlastným autom do zahraničia.

žena v aute pri mori

#1 Pred cestou auto dôkladne skontrolujte

Vyčleňte si potrebný čas na kontrolu svojho vozidla. Predsa len, ak plánujete dovolenku v Chorvátsku či Taliansku, vaše vozidlo musí byť dostatočne pripravené na takú cestu. Ak máte už dlhšie podozrenie, že niečo nemusí byť v poriadku, neodkladajte návštevu servisu. V prípade podcenenia situácie sa vám môže prihodiť porucha či nehoda a v zahraničí je riešenie určite komplikovanejšie aj drahšie.

#2 Naplánujte si trasu a overte stav ciest

Cez Rakúsko či Maďarsko? Aj takto znie prvotná otázka, ak niekto povie, že sa chystá na dovolenku vlastným autom do Chorvátska či Talianska. Každý vodič má iné preferencie, čo sa týka cesty po diaľnici či bočných cestách. Vždy si však skontrolujte, či sa na plánovanej trase nevyskytujú zákazy, opravy či obchádzky. Aby vás nečakalo nemilé prekvapenie. Súčasné navigačné systémy disponujú veľmi presnými a aktuálnymi informáciami. Rovnako je možné overenie prostredníctvom rôznych mapových aplikácií. Samozrejme, ak sa chystáte na zvolenú trasu prvýkrát a chcete sa pripraviť na 100 %, odporúčame mať po ruke aj klasickú papierovú verziu, samozrejme, čo najaktuálnejšiu. Nezabudnite na overenie cien za diaľničné známky.

Prerátajte si reálnu spotrebu

Ak poznáte trasu, ktorou sa na dovolenku do zahraničia chcete vydať, a svoje auto, viete si dopredu vypočítať predpokladanú spotrebu paliva. Budete tak mať prehľad nielen o možných nákladoch na cestu, ale viete si naplánovať aj prestávky na tankovanie. Nezabudnite však zároveň sledovať aj ukazovateľ nádrže vo vozidle. Viacero faktorov vie totiž ovplyvniť spotrebu, napríklad pustená klimatizácia, autochladnička, státie v kolóne, ale aj mobil zapojený v nabíjačke. Ak so sebou navyše veziete väčšie predmety, ako napríklad bicykel, kajak alebo podobné športové vybavenie, spotreba paliva sa môže rovnako výrazne zvýšiť. Preto nikdy nechoďte s palivom nadoraz!

TIP: Pozrite si zhrnutie niekoľkých pravidiel pre správne používanie klimatizácie.

#3 Skontrolujte si všetky doklady aj ich platnosť

V závislosti od krajiny, do ktorej cestujete vlastným autom, si pred odchodom skontrolujte platnosť potrebných dokladov. Hoci v rámci krajín schengenského priestoru platí voľný pohyb, za určitých okolností môžu byť prijaté isté vnútroštátne pravidlá, ktoré opätovné kontroly na hraniciach zavedú. Preto si radšej vždy skontrolujte aktuálnu situáciu. Vždy však majte pri sebe občiansky preukaz, prípadne pas. Neslúži len pre potreby hraničnej kontroly, ale v prvom rade ako doklad na preukázanie totožnosti.

POZOR: Do krajín Schengenu aktuálne (2024) patrí 27 krajín, poslednou prijatou bolo Chorvátsko (1.1.2023). Pre Bulharsko a Rumunsko platí zrušenie kontrol na vnútorných vzdušných a námorných hraniciach od 31.3.2024, o pozemných kontrolách sa však stále rokuje. Kontroly naďalej platia na Cypre, rovnako aj v Írsku, ale to nie je súčasťou schengenského priestoru.

Cestovanie na dovolenku s deťmi

Ak cestujete s malým dieťaťom do zahraničia, musí mať cestovný pas. Pre deti do 6 rokov sa vydáva na 2 roky, pre deti do 16 rokov s platnosťou 5 rokov a nad 16 je to až 10 rokov.

DOBRÉ VEDIEŤ: Cestovný pas musia mať aj batoľatá, pre prvé vybavenie je nutné predloženie rodného listu, pri opätovnom vydaní už nie je potrebný, stačí predložiť starý cestovný pas.
POZOR: V prípade, že cestujete s dieťaťom do zahraničia len vy, odporúča sa mať so sebou súhlas druhého rodiča s vycestovaním v anglickom jazyku, prípadne s úradne overeným podpisom. V niektorých krajinách sa vyhnete zbytočným problémom.

Viac informácií o cestovných pasoch a poplatkoch za vydanie nájdete v našom článku.

Doklady od auta

Súčasťou zbierky dokladov by mali byť okrem vodičského preukazu určite aj doklady od vozidla (technický preukaz, platná zelená karta, kartička od asistenčnej služby, doklad o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, prípadne splnomocnenie na používanie vozidla). Úradne overené splnomocnenie na používanie vozidla v anglickom jazyku by ste mali mať so sebou v prípade, ak cestujete iným ako vlastným autom. Predídete tak možným problémom pri cestnej kontrole.

Všetky dôležité doklady, ktoré pri ceste do zahraničia potrebujete, a ich platnosť sme zhrnuli v samostatnom článku: Cestujete do zahraničia? Dajte si pozor na platnosť dokladov.

#4 Povinné zmluvné poistenie je pri cestovaní autom do zahraničia samozrejmosťou

A neplatí to len pre cestu do zahraničia. PZP musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré je prevádzkované na pozemných komunikáciách. Pred cestou na dovolenku si len overte jeho platnosť a skontrolujte, či máte vo vozidle platnú zelenú kartu. Ide o doklad preukazujúci uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Platí v štátoch, ktoré patria do tzv. Systému zelenej karty (presný zoznam je uvedený na zadnej strane zelenej karty). Na základe poistenia zodpovednosti budete krytí aj v zahraničí v prípade, že niekomu spôsobíte škodu prevádzkou motorového vozidla.

TIP: Pri akejkoľvek škodovej udalosti nezabudnite kontaktovať asistenčnú službu svojej poisťovne a spísať Záznam o nehode. Ak niečomu nerozumiete, radšej to do Záznamu uveďte. Viac nájdete v postupe pri dopravnej nehode. Zároveň pripájame aj zoznam 10 chýb, ktorým sa treba pri poistnej udalosti vyvarovať.

#5 Pouvažujte nad havarijným poistením alebo pripoisteniami k PZP

Ak viete, že cestujete do zahraničia častejšie, je dobré myslieť na to už pri uzatváraní poistenia auta. Výhodným riešením pre novšie a drahšie autá je havarijné poistenie. V prípade, že sa vám toto poistenie už vzhľadom na cenu vozidla neoplatí, máte stále možnosť rozšíriť si poistné krytie a chrániť si svoje auto alebo seba. Je to možné prostredníctvom pripoistení k PZP, ktorých je viacero, ale pre cestovanie autom na dovolenku by sme určite odporučili úrazové pripoistenie a rozšírenú asistenciu.

Poistenie úrazu pre osoby vo vozidle

Úrazové pripoistenie chráni posádku vozidla v prípade nehody. Ide o vyplatenie náhrady škody v prípade trvalých následkov alebo smrti v dôsledku úrazu. Takýto druh poistenia je možné uzatvoriť aj samostatne ako úrazové poistenie osôb vo vozidle. Rozmýšľať nad ním sa oplatí, ak vás čaká cestovanie autom na dovolenku napr. do Chorvátska a v aute s vami pôjdu aj iné osoby (napríklad cestujete s partiou priateľov). V prípade, že by prišlo k úrazu, poistenie bude kryť všetky sedadlá, teda osoby, nachádzajúce sa vo vozidle (samozrejme, počet miest je určený na základe technického preukazu).

Rozšírená asistencia pomôže v rôznych situáciách

Ak príde k poruche či krádeži vozidla, pripoistenie môže kryť odťah vozidla, zabezpečenie opravy, prípadne návrat vozidla do vlasti, zabezpečenie náhradného vozidla alebo letenky pre návrat domov, formality pri zošrotovaní, ak nie je možná oprava, ale aj vyššie limity oproti základnej asistencii.

TIP: Overte si, aké základné asistenčné služby máte zahrnuté v poistení auta, a zvážte ich rozšírenie v prípade potreby.

Prehľad ďalších možných pripoistení nájdete na našej podstránke o pripoisteniach k PZP. Upozorňujeme len, že väčšina poisťovní kryje pripoistenie stretu so zverou len na území SR.

#6 Uzatvorte si cestovné poistenie

Na dovolenku v zahraničí vždy odporúčame cestovné poistenie. Zabezpečíte si tak poistné krytie v prípade, že budete musieť navštíviť súkromnú kliniku alebo lekára, čo by vám klasický európsky zdravotný preukaz nepokryl. Rovnako tak doplatky za lieky či nutnú repatriáciu. Navyše si viete rozšíriť poistnú ochranu aj na svoju batožinu, zodpovednosť za spôsobenú škodu či úraz.

Pripoistenie technickej pomoci k vozidlu

Pri cestovaní autom na dovolenku sa oplatí uvažovať aj o pripoistení technickej pomoci. Hodiť sa vám môže vtedy, ak v rámci svojho PZP máte len základnú asistenciu k vozidlu a nemáte iné poistenie auta. V takomto prípade vám v rámci cestovného poistenia poisťovňa pomôže aj pri ťažkostiach s vozidlom, ako je napríklad porucha, odťah, otvorení dverí pri vymknutí, problém so zámenou paliva či oprava defektu pneumatiky.

TIP: V prípade, že si auto alebo iné vozidlo plánujete požičať až v dovolenkovej destinácii, odporúčame si pripoistiť v rámci cestovného poistenia aj požičanie vozidla. Vzťahuje sa na autá, motorky, skútre oficiálne požičané v zahraničí a kryje náhradu spoluúčasti, ktorú by ste museli hradiť v prípade poistnej udalosti.

#7 Nezabudnite na povinnú výbavu a predpisy

Cestovanie autom na dovolenku predpokladá, že navštívite aj viacero krajín. Preto je dôležité overiť si, čo treba v jednotlivých krajinách na ceste dodržiavať. Informujte sa o:

  • maximálne povolených rýchlostiach (aj pre prípad jazdy so strešným nosičom či nosičom na bicykle);
  • položkách povinnej výbavy vo vozidle;
  • dopravných predpisoch;
  • pokutách za porušenie dopravných predpisov a podobne.

#8 Zbaľte sa podľa plánovaných aktivít a užite si svoju dovolenku autom

Dovolenka v Chorvátsku či Taliansku môže predstavovať oddych na pláži, aktívne poznávanie krás, plavenie sa na jachte či užívanie si adrenalínových zážitkov. Preto si dopredu premyslite, čo všetko vás môže čakať a zbaľte sa podľa toho. Takúto predprípravu určite oceníte, ak neskôr zistíte, že ste nič v batožine nebrali nadarmo a zároveň ste ani nič nezabudli.

A na záver už len prianie, aby ste si dovolenku autom užili najlepšie, ako sa dá.

Nezabudnite na cestovné poistenie!