Cestovanie v tehotenstve: čo zvážiť a na čo sa pripraviť?
01.06.2022 | Autor: Katarína Zelinková
Uvažujete nad dovolenkou pred pôrodom, no nie ste si istá, či to bude pre vaše nenarodené dieťa bezpečné? Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že tehotné ženy cestovať môžu, má to však svoje pravidlá.
V otázke, či je pre tehotnú ženu bezpečné vycestovať, je veľmi dôležité okrem iného aj štádium tehotenstva, v ktorom sa nachádza. Prvý trimester je považovaný za rizikový a niektorí lekári ho vyslovene zakazujú. V druhom trimestri je psychický aj fyzický stav tehotných žien najstabilnejší a je tak najbezpečnejším obdobím na cestovanie. Potom nasleduje tretí trimester, ktorý je taktiež považovaný na rizikové obdobie a tehotné ženy by v tomto období cestovať nemali. Navyše cesta s veľkým bruškom by bola veľmi nepohodlná.
Nie je cestovanie ako cestovanie. Či je pre tehotnú ženu vhodné vycestovať záleží veľa aj od toho, aký dopravný prostriedok plánuje využiť a akú dlhú trasu plánuje absolvovať. Je rozdiel stráviť dve hodiny v aute a ten istý čas zasa v lietadle. Vo všeobecnosti sa pre tehotné odporúča cestovanie len na krátke vzdialenosti.
Cestovanie vlakom je v otázke pohodlia asi najlepšou voľbou, pretože budúca mamička sa môže prejsť v uličke a v prípade problémov má možnosť kedykoľvek cestu prerušiť a vystúpiť. Treba však brať do úvahy fakt, že vlaky nie sú najčistejšie a to isté platí aj o toaletách. Každá tehotná žena cestujúca vlakom sa tak vystavuje vysokému riziku infekcie. Tiež je dôležité myslieť na to, že v novších vlakoch býva najmä v letných mesiacoch klimatizácia nastavená na nízku teplotu, čo predstavuje riziko prechladnutia.
Cestovanie v motorovom vozidle sa tiež odporúča iba na krátku vzdialenosť. V porovnaní s vlakom sa tehotná žena nemôže prejsť cez uličku a nemá k dispozícii ani toaletu, v nutnom prípade si však môže kedykoľvek urobiť prestávku. Tiež je potrebné dbať na správne nastavenie klimatizácie. Šoférovanie sa neodporúča ženám, ktoré sú v treťom trimestri tehotenstva.
Cestovanie lietadlom v tehotenstve
Lietanie je pre tehotné ženy obzvlášť nebezpečné v tom, že pri ceste je potrebné zniesť zmeny tlaku, ktoré môžu vyvolať mierne ťažkosti, ako je nevoľnosť a zvracanie, ale aj vážnejšie komplikácie, ako sú krvné zrazeniny alebo predčasný pôrod. Každá žena v inom stave by tak cestovanie lietadlom mala zvážiť a to aj v prípade, že jej zdravotný stav je dobrý. Pri každej ceste sa tak či tak vystavuje riziku. Ak napriek tomu cestuje lietadlom, odporúča sa, aby sa tehotná žena počas letu každú hodinu išla prejsť do uličky a tiež je potrebné dodržiavať pravidelný príjem tekutín. V neposlednom rade aj tu treba myslieť na to, že v lietadle je klimatizácia, preto je dobré pribaliť si teplejšie oblečenie alebo deku.
Rizikové tehotenstvo? Zostaňte radšej doma
Ako sme už spomenuli vyššie, prvý a tretí trimester tehotenstva sú z pohľadu lekárov rizikové, preto sa počas neho ženám odporúča najmä pokoj, pohodlie a minimum presunov na väčšie vzdialenosti. Rovnako sa neodporúča cestovať v prípade rizikového tehotenstva, pretože aj kratšie cesty môžu predstavovať značné riziko.
Cestovanie na väčšiu vzdialenosť nie je vhodné pre tehotné ženy, ktoré:
- sú vystavené hrozbe predčasného pôrodu,
- krvácajú alebo špinia,
- majú viacpočetné tehotenstvo,
- majú pod 20 alebo nad 35 rokov a je to ich prvé tehotenstvo,
- trpia na tehotenskú cukrovku, vysoký tlak či preeklampsiu,
- majú nezvyčajné uloženie placenty alebo jej zhoršenú funkciu,
- v minulosti potratili, predčasne porodili alebo mali mimomaternicové tehotenstvo,
- trpia vážnejším ochorením srdca alebo žíl, či inou vážnejšou chorobou,
- sú výrazne anemické,
- prekonali trombo-embolickú príhodu.
Keď už na dovolenku, tak jedine s poistením!
Ak vám lekár cestu odsúhlasil, určite si nezabudnite uzatvoriť komplexné cestovné poistenie. Väčšina poisťovní štandardne kryje liečebné náklady súvisiace s tehotenstvom do 26. týždňa tehotenstva. To znamená, že ambulantné ošetrenie, prevoz do nemocnice a tiež aj hospitalizáciu poisťovňa preplatí. Ak musí byť budúca mamička hospitalizovaná dlhšie ako 10 dní, z cestovného poistenia môže byť preplatená aj cesta blízkej osoby a nocľah. Na základe rozhodnutia lekára môže byť klientka aj prepravená domov.
Ženy v neskoršom štádiu tehotenstva si už musia hradiť akékoľvek ošetrenia s ním súvisiace samy. To sa, samozrejme, netýka ošetrení bežného úrazu, choroby či hospitalizácie, ktoré nesúvisia s graviditou. Tieto náklady sú v plnej výške kryté cestovným poistením.
V rámci cestovného poistenia určite nezabudnite na pripoistenie storna zájazdu – môže sa vám zísť v prípade náhlych zdravotných komplikácií. Aj tu si však dávajte pozor na osobitné podmienky poisťovní. Tie totiž storno zájazdu preplatia len v prípade, že v čase kupovania zájazdu nebolo tehotenstvo známe. Výnimku tvoria len zdravotné komplikácie potvrdené lekárom. Ak teda máte dojednaný zájazd, no lekár vám neodporúča vycestovať kvôli zhoršenému stavu a možným komplikáciám, žiadajte od neho písomné potvrdenie. Iba na základe neho vám poisťovňa vyplatí náklady za zrušenú dovolenku.
Skontrolujte si výluky z cestovného poistenia
Tehotná žena tak môže aj počas cestovania do určitého týždňa rátať s kvalitnou poistnou ochranou. Je však dôležité myslieť na to, že poistenie na cesty má celý rad výluk, ktoré sa vzťahujú na budúce mamičky. Ak sa rozhodnete rodiť v inej krajine a nie na Slovensku, je to, samozrejme, možné. Na cestovné poistenie sa však v tomto prípade spoľahnúť nemôžete, ale budete potrebovať Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten vám zaručí preplatenie nákladov na pôrod, avšak iba do takej sumy, akú by ste zaplatili za pôrod na Slovensku.
Pár zásad, ktoré by mala dodržať každá budúca mamička
O tom, či môže tehotná žena vycestovať, rozhoduje predovšetkým štádium gravidity, v ktorom sa nachádza, jej zdravotný stav a celková kondícia. V zásade platí, že ak žena nie je v prvom a treťom trimestri a má dobrý priebeh tehotenstva, vycestovať môže. Cestovanie ako budúca mamička však má určité pravidlá a obmedzenia, preto je dobré dodržať nasledujúce zásady:
- Nechávajte si na všetky aktivity a presuny vždy dostatočnú časovú rezervu– znížite tak nielen hladinu stresu, ale aj riziko úrazu či nehody.
- Pandemická situácia sa síce zlepšila, nebude však na škodu, ak budete pri cestovaní dbať na bezpečnosť. Viac si prečítate v tomto článku.
- Ak cestujete letecky, najskôr sa poraďte s vaším lekárom a vypýtajte si od neho potvrdenie, že môžete let bez problémov absolvovať. Potvrdenie musí byť na špeciálnom formulária nesmie byť staršie ako 6 dní pred začatím cesty. Rovnaké pravidlá platia aj pre trajekty a lode. O prepravných podmienkach sa je najlepšie informovať aj priamo u leteckej či prepravnej spoločnosti.
- V prípade, že plánujete cestovať autobusom alebo vlakom, vždy preferujte vlak. Je to oveľa pohodlnejšia a bezpečnejšia forma prepravy. Ak musíte ísť autobusom, nezabudnite mať vždyzapnutý bezpečnostný pás. Bedrovú časť pásu majte umiestnenú pod bruchom cez panvu, hrudnú časť zasa nad bruchom medzi prsiami.
- Cestujte vždy v pohodlnom oblečení a obuvi. Nezabudnite si so sebou vziať všetky potrebné lieky, doklady, mobilný telefón a tiež jedlo a vodu– to sa týka nielen presunov na väčšie vzdialenosti, ale aj menších prechádzok či výletov v rezorte.
- Nikdy necestujte ani nechoďte nikam samaa o svojom zdravotnom stave vždy vopred informujte príslušný personál. Ak predsa len na čas budete sama, majte pri sebe vždy mobilný telefón a zoznam dôležitých telefónnych čísiel.
- Uistite sa, že všetky informácie o vašom tehotenstve a prípadných liekoch vie poskytnúť aj váš partner– ak je treba, všetko mu spíšte na papier. Vždy je lepšie byť pripravený, ako situáciu podceniť a niečo zanedbať.
- Dbajte na dostatočný príjem tekutín a vyhnite sa konzumácii nevhodných potravín, ako je surové mäso, nepasterizované mliečne výrobky, plesnivé syry a presolené alebo mastné jedlá.
- Poznačte si číslo na asistenčnú službu poisťovne, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie a majte ho pri sebe.
- Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku a používajte krémy s vysokým ochranným faktorom.
- Vyhnite sa návšteve sauny, potápaniu a namáhavej fyzickej aktivite.
Najlacnejšie poistenie na dovolenku si uzatvoríte za pár minút. Využite naše porovnanie cien cestovného poistenia a určite ušetríte.