Od septembra 2024 kúpite len autosedačku s označením iSize. Čo to pre vás znamená?
28.11.2024 | Autor: Lívia Ovcarčíková
Hoci ešte v lete ste si v maloobchodoch mohli kúpiť autosedačky podľa staršej normy, od septembra sa situácia zmenila. Od tohto dátumu nájdete v obchodoch len autosedačky, ktoré zodpovedajú norme iSize. Neznamená to však, že staršiu sedačku musíte bezpodmienečne vymeniť.
Pravidlá pre autosedačky – predpisy Európskej únie
Aktuálne platné pravidlá pre autosedačky vyplývajú z normy ECE R129, známej aj pod označením i-Size. Táto síce vstúpila do platnosti už v roku 2013, predaj autosedačiek podľa starších noriem však definitívne skončil až od 1. septembra 2024.
V aute však môžete mať stále nainštalovanú aj sedačku zodpovedajúcu staršej norme R44/04. V predajni ani v e‑shope si ju však už nekúpite. O aké autosedačky vlastne ide? Pozrime sa na jednotlivé normy bližšie.
Norma EHK OSN R44/04
Norma R44/04 zavedená v roku 2005 rozdelila autosedačky do 5 kategórií podľa hmotnosti dieťaťa:
- skupina 0 pre deti s hmotnosťou nižšou ako 10 kg,
- skupina 0+ pre deti s hmotnosťou nižšou ako 13 kg,
- skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 kg do 18 kg,
- skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 kg do 25 kg,
- skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 kg do 36 kg.
Tento predpis o detských zadržiavacích systémoch priniesol aj úpravu ďalších verzií autosedačiek, ako sú prídavné sedadlá bez operadla a podsedáky. Norma okrem toho umožnila pútanie v smere jazdy od 9 kg dieťaťa (čo je približne 9 mesiacov) a povoľovala inštaláciu sedačky Isofixom, bezpečnostným pásom alebo ich kombináciou.
Norma ECE R129 iSize
V roku 2013 vstúpil do platnosti modernejší predpis, ktorý zaviedol nové pravidlá:
- nové testovacie normy s cieľom zvýšiť ochranu hlavy a krku detí – testy sa zamerali nielen na čelné a zadné nárazy, ale aj bočné nárazy,
- povinnosť prepravovať bábätká minimálne do 15 mesiacov proti smeru jazdy,
- Isofix ako výhradný systém na inštaláciu autosedačky vo vozidle,
- klasifikácia autosedačiek zohľadňujúca výšku dieťaťa, nie jeho hmotnosť.
Vedeli ste, že…
…označenie “i” v i-Size znamená, že si autosedačku nevyberáte podľa váhy dieťaťa, ale „inteligentne” a podľa jeho výšky?
iSize pritom definuje tieto kategórie autosedačiek:
- Najnižšia kategória – trieda 0
iSize 40 – 83 cm: Ide o tzv. „vajíčka” pre najmenšie deti. V staršej norme zodpovedajú kategorizácii hmotnosti dieťaťa do 13 kg a sú určené pre novorodencov a malé deti.
- Stredná kategória – trieda I
iSize 76 – 105 cm: V staršej norme zodpovedajú hmotnostnej kategórii 9 až 18 kg, čo sú autosedačky pre deti vo veku približne do 4 rokov.
- Najvyššia kategória – trieda II a III
iSize 100 – 150 cm: Pri prepočítaní na váhu zodpovedá táto kategória:
- v triede II hmotnostnej kategórii 15 – 25 kg (vek približne do 7 rokov),
- v triede III hmotnostnej kategórii 22 – 36 kg (vek približne do 12 rokov).
Norma ECE R129 sa stále vyvíja a doteraz priniesla zmeny niekoľkých fázach. Popri nej je stále v platnosti aj staršia norma, z čoho vyplýva, že v aute môžete mať autosedačky oboch typov. Postupne by mala nová norma starú úplne nahradiť, dátum však ešte nie je stanovený.
Dobre vedieť: Na Slovensku potrebuje dieťa pri prevoze v aute autosedačku alebo podsedák až do výšky 150 cm, kedy dokáže samostatne používať bezpečnostné pásy vo vozidle.
Čo tieto zmeny znamenajú pre vás?
Nový predpis sa týka len novovyrobených sedačiek. Ak máte autosedačku kúpenú, nemusíte ju meniť. Pre autosedačky s označením 44/04 platí síce od septembra zákaz predaja v maloobchode, ale nie zákaz ich používania. Rovnako nemusíte váhať, ak chcete kúpiť takúto autosedačku z druhej ruky alebo ju predať. Platí totiž, že kvalitná sedačka zodpovedajúca norme 44/04 môže byť v praxi lepšia ako lacnejšia sedačka podľa normy R129.
Ak však na sedačke nájdete označenie normy 44/01 alebo 44/02, s výmenou autosedačky neváhajte – v týchto prípade ide o zakázané normy. Jednoducho, myslite vždy na to, aby autosedačka ponúkala dostatočnú ochranu pre vaše dieťa. Ak je pre vás orientácia v normách náročná, siahnite po najnovších modeloch sedačiek, ktoré spĺňajú najnovšie štandardy.
Ako zvýšiť bezpečnosť dieťaťa v aute?
Autosedačka je z hľadiska bezpečnosti dieťaťa v aute základ. Len samotná sedačka však nestačí. Dôležité je, aby ste použili jednotlivé prvky sedačky správne. Na čo by ste si mali dať pozor, aby ste zaistili maximálnu bezpečnosť dieťaťa v aute?
- Dbajte na správnu inštaláciu autosedačky. Použitie systému Isofix riziko nesprávnej montáže znižuje.
- Dieťa vždy umiestnite do autosedačky zodpovedajúcej jeho veľkosti. Správne nastavte výšku opierky, ktorá musí siahať vyššie ako hlava dieťaťa.
- Využite všetky bezpečnostné prvky, ktoré autosedačka ponúka. Pásy zapnite správne tak, aby neboli voľné.
- Pri umiestnení dieťaťa v protismere jazdy na mieste spolujazdca nezabudnite vypnúť airbag spolujazda. Ak to nie je možné, pre umiestnenie sedačky vyberte zadné sedadlo na pravej strane.
- V zimnom období nenechávajte dieťa zapnuté v hrubej bunde alebo overale. Bezpečnostné pásy ho nemusia dostatočne prichytiť a pri náraze hrozí vyšmyknutie.
- Na autosedačku nezabudnite ani v prípade jazdy na krátku vzdialenosť.
Pre zvýšenie bezpečnosti detí nezabudnite ani na vhodné poistenie. Tým je napríklad poistenie sedadiel, resp. úrazové poistenie osôb prepravovaných v aute, ktoré si môžete uzavrieť samostatne alebo spolu s PZP alebo s havarijným poistením. Pri cestách do zahraničia vám výborne poslúži aj cestovné poistenie.
Najvýhodnejšie poistenie pre vás si uzavriete pohodlne online, rýchlo a jednoducho!