pon-pia: 08:00-17:00
0850 555 000

Takto na pracovnom pohovore určite uspejete

03.01.2024 | Autor: Katarína Zelinková

Čaká vás pracovný pohovor? Pomôže vám náš návod a odporúčania, ako ho čo najlepšie zvládnuť a zvýšiť svoje šance na úspech.

mladý muž na pracovnom pohovore

Keď vás potencionálny zamestnávateľ pozve na pohovor, je to malý úspech a dôvod na radosť. Na mieste je aj mierna nervozita a obavy, či to dobre zvládnete. Preto je veľmi dôležité sa na takúto udalosť dobre pripraviť.

Pravdivý životopis je základ

Zásadám, podľa ktorých si môžete napísať pútavý životopis sa venujeme v samostatnom článku. Čo vám však na pracovnom pohovore môže veľmi uškodiť nie je stroho napísaný životopis, ale nepravdivý. Naozaj sa neoplatí vymýšľať alebo prikrášľovať niektoré skutočnosti, ktoré v tomto dokumente uvediete. Veľmi časté je napríklad nadhodnotenie jazykových znalostí či skúsenosti s konkrétnymi počítačovými softvérmi. Vo vašom životopise uveďte vždy iba, to čo je pravda. Teda vaše skutočné osobné údaje, dosiahnuté vzdelanie, pracovné pozície a zručnosti. Ľahko sa môže stať, že keď v životopise uvediete niečo, čo nie je pravda, zabudnete na to. Keď sa vás na to na pohovore opýtajú, dostanete sa do nepríjemnej situácie. Personalista či akákoľvek iná osoba, ktorá sa s vami bude zhovárať, sa vás môže opýtať naozaj na čokoľvek, čo ju na vašom CV zaujalo, aj na tie najmenšie detaily. Preto si dajte pozor na správnosť a pravdivosť všetkých uvedených údajov.

Dôležitá je poctivá príprava pred pohovorom

Keď sa na pracovný pohovor dôsledne pripravíte, pomôže vám to získať sebadôveru a znížiť stres. Úplne základná vec, s ktorou by ste sa mali oboznámiť, je spoločnosť, do ktorej idete na pohovor. Preštudujte si, čím sa zaoberá, aké sú jej ciele, kultúra, úspešné projekty a ako sa prezentuje. To vám pomôže lepšie si predstaviť, čo vyžaduje pracovná pozícia, o ktorú sa uchádzate a či na ňu máte vhodné osobnostné predpoklady a tiež dostatočné skúsenosti.

Je pravdepodobné, že dostanete jednu alebo viacero štandardných otázok, ktoré sa kladú na pohovoroch. Medzi najčastejšie kladené patria:

  • Prečo chcete pracovať pre túto spoločnosť?
  • Čím vás oslovila ponúkaná pracovná pozícia?
  • Aké sú vaše silné a slabé stránky?
  • Prečo si myslíte, že ste vhodným kandidátom na túto pracovnú pozíciu?
  • Na ktorý váš kariérny úspech ste najviac hrdý?
  • Prečo chcete odísť od svojho súčasného zamestnávateľa?/ Prečo ste odišli od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa?
  • Pracujete radšej samostatne alebo v tíme?
  • V čom by ste boli prínosom pre túto spoločnosť?

Dostať môžete aj veľmi kreatívnu a nečakanú otázku, napríklad:

  • Koľko futbalových lôpt by sa vošlo do tejto miestnosti?
  • Akú superschopnosť by ste chceli mať?
  • Aké by bolo vaše indiánske meno?

Pri takýchto otázkach v podstate neexistuje správna a nesprávna odpoveď. Sú kladené na to, aby personalisti mohli posúdiť spôsob, akým spôsobom uchádzač uvažuje. Preto sa nimi nenechajte rozhodiť, snažte sa uvoľniť a odpoveď si premyslite.

Otázka o plate

Neobľúbeným momentom pohovorov, je otázka o plate. Ak výberové konanie pozostáva z viacerých kôl, môže vám byť položená až na úplne poslednom stretnutí, ale aj na prvom. Preto je dobré si vždy dopredu premyslieť, aký plat očakávate a tiež si stanoviť aj minimálnu hranicu, ktorú ste ochotný akceptovať. Ak nemáte presnú predstavu o platoch na pracovnej pozícii, na ktorú sa hlasite, urobte si vlastný prieskum.

Rozhovor v cudzom jazyku

Ak vo svojom životopise uvádzate jazykové znalosti na priemernej alebo vyššej úrovni, buďte pripravený na to, že sa vám personalista môže kedykoľvek položiť otázku v cudzom jazyku. Ako sme už spomenuli vyššie, ohľadom úrovne ovládania cudzieho jazyka sa klamať neoplatí. Personalistov stačí, aby vám položil pár otázok v inom jazyku a hneď bude vedieť, či inú reč ovládate alebo nie. Vždy sa dopredu oboznámte s jazykovými znalosťami, ktoré konkrétna pracovná pozícia vyžaduje. V prípade, že by ste vo vašom potenciálnom zamestnaní mali veľa zahraničných kolegov, bez dobrej angličtiny by ste sa nezaobišli. Ak by však išlo o prácu, pri ktorej by ste cudzí jazyk využívali sporadicky, nároky na úroveň ovládania cudzej reči pravdepodobne nebudú príliš vysoké.

Deň pohovoru

Prvý dojem je dôležitý a v prípade pracovného pohovoru to platí dvojnásobne. Oblečenie by ste mali zvoliť také, aké je vhodné pre pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Napríklad ak chcete pracovať v reklamnej agentúre, neformálne oblečenie bude úplne v poriadku. Pokiaľ sa uchádzate o pozíciu obchodníka, vhodný bude oblek, dámy by mali staviť na blúzku a nohavice či elegantné šaty. V žiadnom prípade by ste na pracovný pohovor nemali prísť neupravený, zanedbaný alebo vyzývavo oblečený. Platí to aj v prípade online pohovoru.

Správnou úpravou zovňajšku a oblačením preukážete úctu voči pozvaniu a tiež aj ľudom, ktorí sa s vami stretnú. V neposlednom rade preukážete, že váš záujem o ponúkanú prácu je vážny.

Nemeškajte

Na pracovný pohovor by ste nikdy nemali meškať. Práve naopak, je lepšie, ak prídete 15 alebo 10 minút vopred. Čas, ktorý takto získate môžete vyžiť napríklad na to, aby ste sa upokojili a zopakovali si to, na čo nechcete zabudnúť. Tiež môžete sledovať dianie okolo seba a všímať si atmosféru v danej spoločnosti.

Počas pohovoru

  • Dbajte na to, aby ste sa nehrbili a vyhnite sa prehnanej gestikulácií.
  • Snažte sa hovoriť primerane nahlas a dobre artikulovať.
  • Osobe, resp. osobám, ktoré s vami vedú pohovor sa vždy dívajte priamo do očí.
  • Komunikujte asertívne, zároveň sa snažte ostatným neskákať do reči.
  • Nebojte sa klásť otázky. Také všeobecnejšie si môžete pripraviť aj vopred. Napríklad sa môžete opýtať na firemnú kultúru a možnosti vzdelávania, ktoré daná spoločnosť ponúka. 
  • Neodporúča sa, aby ste sa o svojom predchádzajúcom zamestnávateľovi vyjadrovali hanlivo. Stačí, keď objektívne zhodnotíte, čo vám na vašej bývalej pracovnej pozícií nevyhovovalo.

Aj keď je to ťažké, uvoľnite sa a majte na pamäti, že vám nejde o život. Je to len pracovný pohovor, ktorý už aspoň raz absolvoval každý z nás.

Téma platu a pracovných benefitov by mala prísť až na konci pohovoru. Nič nepokazíte ani tým, keď sa opýtate, ako bude výberový proces ďalej pokračovať a kedy vám bude oznámené rozhodnutie. Na záver je dobré poďakovať za pozvanie a za čas, ktorý s vami pracovníci danej spoločnosti strávili.

Pracovný pohovor ako previerka sebavedomia

Ak vás na dané pracovné miesto prijmú, gratulujeme. Ak nie, neúspechom sa nenechajte odradiť. Je možné, že zažijete to, čo mnohí z nás, a to sériu pracovných pohovorov, po ktorých miesto nezískate. Je prirodzené, ak vás to demotivuje, ale skúste to brať tak, že vám to nevyšlo preto, lebo má prísť niečo lepšie.

Do novej práce sa vám bude hodiť poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu

Táto poistka slúži na krytie škôd, ktoré spôsobíte svojmu zamestnávateľovi. Môže ísť napríklad o poškodený notebook, telefón či auto. Stačí malá náhoda a veľké poškodenie môže byť na svete. Preto je dobré mať poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu, ktoré vás ušetrí od nechcených výdavkov.


Hľadáte poistenie zamestnanca, PZP, cestovné poistenie či poistenie majetku? Vyskúšajte naše online porovnávacie kalkulačky a zaručene nájdete to najvýhodnejšie poistenie!