Nenaleťte podvodníkom: Ako rozoznať falošnú webovú stránku?
15.08.2023 | Autor: Katarína Zelinková
Na internete môžete ľahko natrafiť na skvelý e-shop, ktorý ponúka výrobky alebo rôzne služby za skvelé ceny. Niekedy však tieto záležitosti môžu byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé. Prezradíme vám, ako podvodné weby rýchlo odhalíte.
Prečo si niekto dá toľko práce s vytvorením falošnej internetovej stránky? Každý podvodník má iný dôvod. Niektorým stačí, keď z ľudí vylákajú peniaze za objednaný tovar alebo služby a viac sa neozvú. Najčastejšie sa s takýmito podvodníkmi môžete stretnúť na inzertných portáloch, ktorí vám po zaplatení sľúbenú vec vôbec nepošlú. Natrafiť však môžete na oveľa sofistikovanejších a prešpekulovaných ľudí, ktorí vedia využiť moderné technológie na to, aby vám vybielili bankový účet. V tom najhoršom prípade vám dokážu aj ukradnúť identitu a použiť ju napríklad na získanie úveru, pri nelegálnej činnosti a pod.. Keď nájdete internetový obchod, s ktorým nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti, overte si, či ide o seriózny subjekt. V tomto článku vám vysvetlíme, čo všetko by ste si mali na každej webovej stránke všímať.
1. Zabezpečenie stránky
Jedným zo základných znakov seriózneho webu je to, že je riadne zabezpečený proti úniku citlivých dát, ktoré na ňom užívateľ zadá. URL adresa, teda adresa webovej stránky, by sa mala začínať skratkou https://. Písmeno „s“ zastupuje anglické slovo „secure“, teda zabezpečený. Podľa toho spoznáte, že stránka používa nejakú formu zabezpečenia a keď na nej zadáte napríklad heslo, číslo platobnej karty alebo iné údaje, nebude ich môcť získať žiadna tretia strana, pretože všetky prenášané dáta budú chránené.
Keď sa pozriete na riadok, kde sa v prehliadači zadáva adresa webovej stránky, naľavo si môžete pri zabezpečenom webe všimnúť malú ikonku zámku. Keď na ňu kliknete, zobrazia sa vám všetky informácie o tom, aký druh zabezpečenia daná stránka používa. Ak zistíte, že sa nachádzate na nezabezpečenom webe, môžete si na ňom prezrieť jeho obsah, určite sa však vyhnite tomu, aby ste na ňom zadávali akékoľvek údaje.
2. Názov domény
O legitimite stránky veľa napovie aj samotný názov domény. Podvodné webové adresy často obsahujú nezmyselné slová, v ktorých je napríklad vymenené písmeno p za q, je tam bodka navyše a pod..
3. Kto je prevádzkovateľom webu a kontakt na neho
Predstavte si, že ste podvodník a snažíte sa prostredníctvom webovej stránky oklamať ľudí. Chceli by ste, aby boli schopní vám zatelefonovať, napísať e-mail či poslať poštu? Určite nie. Preto na väčšine podvodných stránok nenájdete žiadne informácie o tom, kto je prevádzkovateľom danej webovej stránky a tiež sa nedopátrate ani ku kontaktným informáciám. Zapamätajte si, že každá seriózna firma, ktorá cez svoju webovú stránku ponúka nejaké výrobky alebo služby, nemá problém so zverejnením svojich identifikačných a kontaktných údajov. Internetové obchody by mali mať na svojom webe zverejnené minimálne tieto informácie:
- obchodné meno,
- sídlo,
- IČO, DIČ, IČ-DPH,
- označenie registra, ktorý ich zapísal, a číslo zápisu,
- názov a adresu orgánu, ktorý vykonáva dozor alebo dohľad nad ich činnosťou (napríklad Slovenská obchodná inšpekcia),
- kontaktné údaje (telefónne číslo, e-mail, korešpondenčná adresa).
Väčšina firiem si dáva záležať na tom, aby všetky tieto informácie boli na ich stránkach ľahko dohľadateľné. Ak ani po dôkladnom prezretí konkrétnej webovej stránky tieto údaje nenájdete, dávajte si veľký pozor.
4. Ponúkané spôsoby platby
V súčasnosti môžeme pri nákupe produktov alebo využití služieb vybrať rôzne spôsoby platby.
Pochopiteľne, na internete je najviac využívaná platba kartou alebo cez internet banking. V prípade internetových obchodov existuje ešte jedna forma úhrady za tovar, a tou je platba pri prevzatí, teda dobierka. Každý overený e-shop by svojim zákazníkom mal ponúkať aj túto možnosť zaplatenia. Ak daný internetový obchod platbu na dobierku neponúka, môže ísť o podvodníka.
Dobré vedieť: Niektorí menší internetoví predajcovia možnosť platby na dobierku neposkytujú z dôvodu, že majú s touto možnosťou zlé skúsenosti. Ak sa vám podarí s majiteľom e-shopu skontaktovať a stále máte pochybnosti, skúste sa s ním dohodnúť, aby pre vás urobil výnimku.
5. Texty na stránke
Každý majiteľ internetového obchodu si dáva záležať na tom, aby všetky texty na jeho stránke boli nielen pútavé, ale aj gramaticky a štylisticky správne. Samozrejme, preklep alebo gramatická chyba sa sem-tam môže pritrafiť, ale pri prezeraní stránky vám bude jasné, že si na nej niekto dal záležať. Podvodné weby často obsahujú texty, ktoré sú písané lámanou slovenčinou, prípadne vôbec nedávajú zmysel. Je to tak preto, lebo podvodníci zo zahraničia používajú prekladač, ktorý si so slovenčinou nevie až tak dobre poradiť. Stretnúť sa môžete napríklad aj s vetami, kde každé slovo začína veľkým písmenom, alebo naopak, keď sa každá veta začína malým písmenom. V texte často chýbajú čiarky, diakritika alebo v ňom môžete nájsť iné chyby, ktoré by žiadny seriózny tvorca webovej stránky určite neurobil.
6. Obrázky
Na stránke online obchodu dopĺňajú písané slovo obrázky. Keď si niečo kupujete cez internet, chcete predsa vidieť, ako to vyzerá. Mnohé e-shopy používajú buď oficiálne fotky od výrobcov, alebo vyhotovujú vlastné fotografie, pričom ich označia vodotlačou. Na mnohých podvodných weboch môžete nájsť ukradnuté fotky od iných internetových obchodov, niektorí podvodníci sa dokonca ani neobťažujú odstrániť vodotlač. Tiež sú tieto fotky často vo veľmi zlej kvalite, sú rozostrené, nesprávne orezané a pod..
7. Sociálne siete
Každý väčší aj menší online obchod sa dnes už nezaobíde bez sociálnych sietí. Akýkoľvek podvodník, ktorý vytvára falošný web, však nemá šancu vytvoriť vierohodné účty na týchto platformách. Preto na každej stránke vždy hľadajte odkazy napríklad na Facebook alebo Instagram a skontrolujte, či fungujú. Ak pôjde o podvodný web, pravdepodobne fungovať nebudú. Ale ak áno, skontrolujte počet sledovateľov, prezrite si príspevky a komentáre k nim. Podvodníci môžu totižto sledovateľov nakúpiť a v takom prípade účet na sociálnej sieti ich síce bude mať veľa, tí však budú pochádzať z iných krajín, nebudú nič lajkovať ani komentovať.
8. Recenzie
Dopátrať sa k recenziám na overený internetový obchod by nemalo byť nič náročné. Stačí, keď do vyhľadávača zadáte názov obchodu a k nemu dopíšete slovo „recenzie“. Vyhľadávač vám môže nájsť napríklad profil daného obchodu na porovnávači cien, na Googli, internetové fóra so skúsenosťami ostatných zákazníkov, spolupráce influencerov s daným obchodom a pod..
9. Zoznam rizikových e-shopov
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zostavila zoznam rizikových internetových obchodov, v ktorých neodporúča nakupovať. Subjekty, ktoré sa ocitli v tomto zozname, nie sú automaticky podvodné. Zahrnuté tu môžu byť aj obchody, ktoré nedodržiavajú svoje zákonné povinnosti a spotrebiteľské práva. SOI zároveň upozorňuje, že nejde o zoznam, ktorý by obsahoval úplne všetky podvodné alebo rizikové online obchody, na ktoré môžu spotrebitelia natrafiť.
Čo robiť, ak ste naleteli podvodníkom?
V prípade, že ste na podvodnej stránke zadali číslo vašej platobnej karty, bezodkladne kontaktujte vašu banku a požiadajte ju o zablokovanie. V prípade, že sa podvodníkom podarilo od vás vylákať prihlasovacie údaje do vášho internet bankingu, poraďte sa s bankou, ako ďalej postupovať.
Následne upovedomte políciu a poskytnite jej všetku vašu komunikáciu s falošnou webovou stránkou, napr. e-maily a pod.. Tiež je dobré obrátiť sa na SOI, ktorá vám môže pomôcť s riešením finančnej straty. Pamätajte však na to, že ak pôjde o subjekt, ktorý nemá sídlo alebo zastúpenie na Slovensku, riešenie celej situácie môže byť veľmi zložité.
Dá sa proti takýmto problémom poistiť?
Áno, dá. Uzatvoriť si môžete tzv. kyber poistenie, ktoré kryje nielen riziko pri nákupe v internetovom obchode, ale pomôže aj v prípade súdneho sporu s obchodníkom, pri phishingovom útoku alebo zneužití platobnej karty. Niektoré poistenia proti kybernetickým rizikám poskytujú ochranu aj pri krádeži identity alebo kyberšikane. Kyber poistenie si môžete uzatvoriť v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti alebo aj samostatne. Viac o tomto type poistenia si môžete prečítať v našom článku o phishingu, kde vám radíme, ako rozoznať podvodné e-maily alebo sms správy.
Nakupovanie a tiež využívanie rôznych služieb cez internet nám všetkým značne uľahčilo život. Má však svoje úskalia, a preto, keď komukoľvek na internete poskytujete svoje osobné a iné citlivé údaje, buďte vždy obozretný a opatrný. Dôveruj, ale preveruj.
Je poistenie online bezpečné?
Dojednanie povinného zmluvného poistenia alebo akejkoľvek inej poistky cez našu kalkulačku je, samozrejme, bezpečné. Prísne dbáme na kvalitné a dostatočné zabezpečenie nášho webu prostredníctvom SSL certifikátu. Ten funguje tak, že šifruje všetky údaje, ktoré zadáte do ktoréhokoľvek formuláru na našej stránke. Vďaka tomu ich nemôže získať žiadna cudzia tretia strana.
Uzatvorte si PZP, poistenie do zahraničia, poistenie majetku alebo iný typ neživotného poistenia kompletne online za najlepšiu cenu. Je to pohodlné, výhodné a bezpečné.