info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Ako riešiť zahmlievanie, primŕzanie a iné problémy s oknami na aute v zime

26.01.2022 | Autor: Katarína Zelinková

Viete, prečo sa vám v zime zahmlievajú okná na aute a ako vyriešiť primŕzanie čelného skla? Tieto časté problémy majú svoje spoľahlivé riešenia, ktoré by mal poznať každý vodič.

muž odhrabáva sneh z čelného skla

Chladné počasie vie šoférov poriadne potrápiť. Nielen, že mráz a poľadovica predstavujú výzvu pre šoférske schopnosti, nešetria ani autá. Zamrznuté čelné sklo či zarosené okná sú problémy, ktoré pozná každý motorista. Poradíme, ako sa im vyhnúť.

Čo pomôže proti zahmlievaniu okien?

Nepríjemné rosenie okien v zime pozná každý vodič. Zahmlievanie skiel spôsobuje kontakt teplého a studeného vzduchu. V praxi to vyzerá tak, že keď si sadnete do chladnej kabíny auta, váš teplý dych a teplota ľudského tela prídu do kontaktu so studeným vzduchom v automobile. Interiér vozidla je uzavretý priestor a z tohto dôvodu vzniknutá vlhkosť, ktorá nemá kam ísť, sa prejaví ako malé kvapôčky na oknách v aute, pre ktoré vodiči nevidia na cestu. Zlou správou je, že roseniu skiel nemôžete zabrániť, no dobrou správou je, že takýto problém má hneď niekoľko riešení.

Využite prípravky proti zahmlievaniu

Na trhu dnes nájdete veľa prípravkov a pomôcok, ktoré si poradia so zahmlievaním okien. Siahnuť môžete napríklad po rôznych špongiách alebo handričkách a mať ich uložené v aute pre prípad potreby. Tiež sú populárne aj spreje so špeciálnym prípravkom, ktorý na sklách vytvorí povlak na odpudzovanie čiastočiek vody a tým pádom sa okná v aute nebudú zahmlievať.

Skúste odpudzovač vlhkosti

Zaobstarať si môžete aj praktickú pomôcku na absorbovanie vlhkosti. Reč je o malom vrecku alebo vankúšiku, ktorý je naplnený guľôčkami zo silikagélu, ktoré sú schopné zadržiavať vodu. Uprostred odpudzovača sa nachádza indikátor vlhkosti, ktorý vás na to, že je odpudzovač nasiaknutý, upozorní tak, že zmení farbu.

Vyskúšajte odmrazovač okien

Po tlačidle na odmrazenie okien nemusíte siahať len vtedy, keď vaše čelné sklo zamrzne. Pomôže vám aj pri zarosených oknách, pretože funguje tak, že zapne klimatizáciu a ventilátor a začne fúkať zohriaty suchý vzduch na čelné sklo. Výsledkom je vyčistené predné sklo, bez zarosenia.

Pomôže aj klimatizácia

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom bode, v boji so zahmlievaním okien vám pomôže aj klimatizácia. Ak ju zapnete spolu s ohrievačom, pomôže rýchlo vysušiť vzduch a tým sa zabráni zahmlievaniu. Zo začiatku bude potrebné experimentovať s nastavením teplôt, aby ste zistili, ktorá vám bude príjemná. Keď sa to naučíte, klimatizácia vám v zime veľmi dobre poslúži.

Ďalšou možnosťou sú otvorené okná

Roseniu okien sa dá zabrániť aj tak, že počas jazdy otvoríte okno a necháte do auta prúdiť vzduch na premiešanie vlhkého a studeného vzduchu, ktorý spôsobuje tvorbu rosy na čelnom skle. Tento spôsob je síce účinný aj keď necháte okno otvorené len minimálne, nie vždy je však toto riešenie ideálne. Určite sa nehodí, ak si chcete užiť pohodlnú jazdu v teple. Výhodou tohto spôsobu je to, že nezvyšuje spotrebu paliva.

TIP: Chladné počasie so sebou neprináša len ľad a námrazu, ale aj sneh, ktorý môže vaše auto poškodiť. Sú takéto škody hradené z PZP? Prečítajte si v našom článku.

Zapnuté kúrenie s otvorenými oknami

Podľa odborníkov je pri zamedzovaní rosenia okien dôležité nahradiť vlhký a studený vzduch čo najrýchlejšie suchým a teplým. To sa dá dosiahnuť tak, že pustíte kúrenie a nastavíte ho na najvyššiu teplotu, pričom zvolíte prúdenie zvonka. Následne pootvoríte bočné okná. Za chvíľu by sa sklá mali odrosiť.

Pozor na to, čo máte oblečené

Dôležité je aj vaše oblečenie. Ak si do auta sadnete v mokrom oblečení, vlhkého vzduchu sa budete zbavovať veľmi ťažko. V prípade, že zmoknete alebo strávite vonku dlhší čas počas sneženia a potom si sadnete do auta, nešoférujte v mokrom oblečení. Vlhkú bundu či kabát si odložte do kufra. Pred nastúpením si tiež očistite topánky od snehu.

Banner PZP

Ako si poradiť s čelným sklom, ktoré primrzlo zvnútra?

Primŕzanie čelného skla zvnútra je v zime veľmi častý problém a má súvis s nadmernou vlhkosťou v aute. Ako sme už spomenuli vyššie, výskyt vlhkého vzduchu v kabíne auta môže spôsobiť nielen zahmlievanie skiel, ale aj ich primŕzanie. Deje sa to tak, že vystúpite z auta a necháte v ňom množstvo vlhkého vzduchu. Keď potom vonku klesne teplota pod nulu, zamrzne aj vlhký vzduch v aute, ktorý vytvorí námrazu na oknách z vnútornej strany.

Ak si ráno nájdete vaše čelné sklo primrznuté, odporúča sa otvoriť dvere, vyvetrať kabínu auta a zároveň pustiť kúrenie, pričom prúd teplého vzduchu by mal smerovať na čelné sklo. Druhým spôsobom je použitie klasickej škrabky. V takom prípade nezabudnite na palubnú dosku položiť uterák, osušku alebo nejakú handričku, kam bude padať oškriabaná námraza. V žiadnom prípade v kabíne auta nepoužívajte prípravky určené na rozmrazenie zámkov. Môžu obsahovať škodlivé a agresívne látky.

Najlepšie je však tomuto problému predchádzať a to odstraňovaním vlhkého vzduchu z kabíny auta. Rady a tipy, ako na to, sme popísali vyššie.

S námrazou na čelnom skle si môžete ľahko poradiť

S primŕzaním skiel na aute sa môžete popasovať dvomi spôsobmi. Buď sa budete snažiť tomuto problému predchádzať, alebo sa naučíte, ako sa námrazy na oknách auta rýchlo zbaviť. V tejto časti sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ktoré môžete vyskúšať.

Ako zabrániť primŕzaniu čelného skla?

Námraze sa môžete vyhnúť tak, že si zadovážite špeciálny kryt na čelné sklo. Ak ho po ruke nemáte, môžete použiť napríklad aj kartón, sprchový záves, koberec, uterák alebo fóliu. Na spätné zrkadlá nasaďte plastové vrecko a zviažte ho gumičkou alebo špagátom.

Druhou možnosťou je použiť na čelné sklo a ostatné sklá na aute špeciálny roztok, ktorý zabráni tvorbe námrazy. Tiež si ho môžete vyrobiť aj doma a to zo surovín, ktoré nájdete v každej kuchyni. Existujú rôzne recepty, najznámejšie sú tieto dva:

  • zmiešajte ocot a vodu v pomere 3:1,
  • zarobte zmes liehu a vody v pomere 2:1.

Tieto roztoky môžete použiť večer ako prevenciu pred primŕzaním, no ak ich zabudnete naniesť a sklá na aute primrznú, pomôžu vám aj s rozmrazovaním. Jednoducho ich nastriekajte na zamrznuté okná a chvíľu počkajte, kým námraza povolí, prípadne si pomôžte škrabkou.

Na zamrznuté čelné sklo zvonka vyskúšajte tieto triky

Medzi najčastejšie a najpohodlnejšie spôsoby ako si poradiť s námrazou na čelnom skle patrí použitie špeciálneho rozmrazovača, ktorý si môžete kúpiť na každej pumpe. Stojí pár eur a funguje okamžite. Môže sa však stať, že sa vám minie alebo si ho zabudnete kúpiť. Čo potom? Zúfať nemusíte, so zamrznutým čelným sklom a ostatnými oknami na aute si môžete poradiť aj inak.

Môžete použiť jeden z doma vyrobených roztokov, o ktorých sme písali vyššie. Tekutinu stačí vyliať na zamrznuté okno, chvíľu počkať a zotrieť buď handričkou, alebo stieračmi. Ak je vonku príliš veľká zima, môžete použiť aj škrabku na okná. V boji proti zamrznutým oknám vám pomôže aj teplá voda. Na okno vylejte vodu izbovej teploty a tá námrazu roztopí. Pri tejto možnosti je však riziko, že vyliata voda na aute zamrzne, preto sa toto riešenie neodporúča používať pravidelne, ale iba v prípade, keď nemáte po ruke nič iné.

Dobré vedieť: Na žiadne z okien auta nikdy nevylievajte horúcu, vriacu ani príliš studenú vodu. Sklo, nech je akokoľvek kvalitné, veľmi citlivo reaguje na rýchle zmeny teplôt a mohlo by prasknúť.

V tomto článku sme vám predstavili viacero rád a tipov, ako sa vyhnúť zahmlievaniu okien a ako riešiť primŕzanie čelného skla zvnútra aj zvonku. Pravdou je, že zima je pre vodičov náročnejšie obdobie a je potrebné sa o každé auto viac starať, bez ohľadu na to, či sa chystáte len na jazdu do práce, alebo na dlhšiu cestu napríklad na lyžovačku. Keď si však nájdete osvedčené spôsoby, ako s vyššie spomenutými nepríjemnosťami bojovať, chladné počasie pre vás nebude veľký problém.


Doprajte vášmu autu len tú najkvalitnejšiu poistnú ochranu a uzatvorte si havarijné poistenie za najlepšiu cenu ešte dnes!