info@netfinancie.sk |
Po-Pia: 08:00-17:00
phone 0850 555 000
Aktuality

Ako nájsť najvýhodnejšie PZP na motocykel?

26.11.2020 | Autor: Eva Majerská

Chladné a hmlisté počasie je zárukou toho, že motorkárov vídame na cestách už len zriedkavo. Nie je to len z dôvodu menšieho komfortu pri jazde, ale ide najmä o bezpečnosť. Ako je to s poistením motocyklov, čo sa oplatí a čo už menej, vám poradíme v našom článku.

motorka na zasneženej ceste

Ako každé motorové vozidlo prevádzkované v cestnej premávke, aj motocykle musia mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú svojou prevádzkou. Do tejto kategórie patria okrem motoriek aj skútre, motorové bicykle a kolobežky, štvorkolky a trojkolky. Zjednodušene môžeme povedať, že ak je vozidlo evidované na dopravnom inšpektoráte, musí byť aj poistené. Ohľadom poistenia však máte na výber dve možnosti.

Sezónne poistenie motocyklov má isté obmedzenia

Niektoré poisťovne ponúkajú motoristom sezónne poistenie. Ide o poistnú zmluvu uzatvorenú na presne dohodnutý čas. Viete si tak prispôsobiť poistenie podľa obdobia, počas ktorého budete váš motocykel využívať. V praxi je to najmä obdobie od jari do jesene.

Poisťovne, ktoré takýto produkt ponúkajú, väčšinou určujú poistné na základe alikvotnej čiastky z ceny za celý rok. Môžu si však stanoviť obmedzenia, ako napríklad platnosť minimálne na štvrť roka, čiže riešiť poistenie na 2 týždne sa naozaj neoplatí. Rovnako to môže byť aj pri dlhšom období, keď cena za 9 mesiacov sa môže pokojne rovnať celoročnému variantu. Navyše netreba zabudnúť, že k cene poistenia treba určite pripočítať aj poplatky za dočasné odhlásenie a následné prihlásenie do evidencie.

Podľa zákona totiž musí byť každé registrované vozidlo poistené. Ak by ste teda mali PZP na motorku uzatvorené len na isté obdobie, na zvyšné ju musíte dočasne odhlásiť. A s tým sú spojené poplatky 5 € pri dočasnom odhlásení do jedného roka a 5 € pri opätovnom prihlásení pred ukončením lehoty dočasného vyradenia. A, samozrejme, vám to zaberie aj určitý čas. Ak by ste motorku neodhlásili a PZP uzatvorené mať nebudete, vystavujete sa riziku pokuty od obvodného úradu. Kedysi boli dostupné aj produkty od poisťovní, ktoré platili celý rok, ale krytie rizika spôsobenia škody prevádzkou vozidla bolo platné len na stanovený čas.

Ak by ste mali záujem o sezónne poistenie motocyklov a preverenie všetkých dostupných možností na trhu, neváhajte nás kontaktovať.

Klasické PZP motocyklov je najistejšie riešenie

Ako sme už vyššie uviedli, sezónne poistenie nie je úplnou samozrejmosťou a poisťovne pri ňom uplatňujú isté špecifiká. Preto sa väčšinou oplatí uzatvorenie klasického povinného zmluvného poistenia motocyklov. Aj pri tejto kategórii sa výška poistného určuje najmä na základe typu stroja, objemu motora a údajov o držiteľovi, ako sú vek, bydlisko či počet zavinených škôd. Na základe porovnania cien môže byť však aj poistka na babetu pre vás za tú najvýhodnejšiu cenu, rovnako ako aj poistka na motorku so silným motorom. Na základe zadaných údajov vám systém porovná všetky dostupné ponuky na trhu a vy si viete vybrať. Platí totiž, že poisťovne majú väčšinou zadefinované skupiny vodičov, na ktorých chcú zamerať svoje produkty, a tým pádom im ponúkajú výhodné ceny. Pri porovnaní ponúk si tak viete naozaj vybrať tú najlepšiu, ktorá má ročnú cenu poistného mnohokrát nižšiu ako pri sezónnom poistení.

Na záver prinášame 10 tipov, ako pripraviť váš motocykel na zimu

  1. Očistite motorku a pozornosť venujte aj menej dostupným miestam.
  2. Nezabúdajte očistiť, ale aj premazať reťaz. Predídete tým zhrdzaveniu.
  3. Premažte aj lanká, zámky, páčky a ďalšie hýbajúce sa súčiastky. Odporúča sa aj vstreknutie oleja do valcov.
  4. Pozornosť venujte aj pneumatikám. Zahŕňa to odstránenie nečistôt, dofúkanie na maximálny tlak, ktorý odporúča výrobca, a správne polohovanie. Ideálne je použiť stojan na motorku, aby sa pneumatiky nedotýkali zeme.
  5. Batériu z motorky je dobré odmontovať, aby sa mohla pripojiť na udržiavaciu nabíjačku, ktorá vie určiť nutnosť dobíjania, a uložiť na suché miesto pri teplote 10 – 15 °C. Ak takúto možnosť nemáte, odporúča sa nabíjanie raz do mesiaca.
  6. V rámci údržby pred zimou je ideálna aj výmena oleja.
  7. Aby ste predišli korózii vo vnútri motora, natankujte plnú nádrž. Základom je kvalitný benzín a pridanie príslušných aditív.
  8. Ak disponujete stojanom, je to ideálne riešenie. Ak túto možnosť nemáte, raz za mesiac s motorkou pohnite, aby sa tlak rozložil.
  9. Motorku zakryte priedušnou plachtou, aby sa ochránil povrch, ale zároveň bolo zabezpečené dostatočné vetranie.
  10. Nezabudnite ani na zabezpečenie miesta, kde budete motocykel skladovať, či už je to garáž, pivnica alebo iný priestor.

Pred najbližším začiatkom sezóny nezabudnite na dôkladnú prípravu svojej motorky, ako aj povinné zmluvné poistenie.